Belgjika i premton Ukrainës 30 avionë luftarakë F-16 për Kievin

Belgjika i premton Ukrainës 30 avionë luftarakë F-16 për

Volodymyr  Zelensky dhe kryeministri i Belgjikës Alexander De Croo kanë nënshkruar një marrëveshje sigurie, e cila përfshin një angazhim nga Brukseli për të furnizuar Kievin me 30 avionë luftarakë F-16.

Ukraina do të marrë 977 milionë euro (rreth 1 miliard dollarë) ndihmë ushtarake nga Belgjika gjatë vitit 2024 në bazë të një marrëveshjeje dypalëshe dhjetëvjeçare, pretendoi Zelensky në një postim në X (ish-Twitter) pas takimit të tij me De Croo në Bruksel të martën.

Belgjika iu bashkua të ashtuquajturit ‘koalicion F-16’ me Holandën, Danimarkën dhe Norvegjinë vitin e kaluar. Por pakti i sapo nënshkruar “për herë të parë… specifikon numrin e saktë të avionëve luftarakë F-16 – 30 – që do t’i dorëzohen Ukrainës deri në vitin 2028,” shkroi ai.

Avionët e parë luftarakë të prodhuar nga SHBA do të mbërrijnë nga Belgjika  “tashmë këtë vit”, tha Zelensky.

Sipas marrëveshjes, Brukseli do t’i sigurojë Kievit gjithashtu automjete të blinduara, sisteme të mbrojtjes ajrore, pajisje për pastrimin e minave dhe pajisje të tjera, si dhe municione, shtoi ai.

Gjatë një konference të përbashkët për shtyp me Zelenskyn, De Croo këmbënguli se rezultati i konfliktit midis Rusisë dhe Ukrainës është “vendimtar për interesat, vlerat dhe sigurinë tonë evropiane”.

“Edhe pse pushtimi i Rusisë është shndërruar në një luftë rrënimi, BE-ja dhe Belgjika do të vazhdojnë të qëndrojnë krah për krah me ju në këtë luftë. Është detyra jonë t’ju ndihmojmë të fitoni”, tha kryeministri belg.

Ministri i Jashtëm i Belgjikës, Hadja Lahbib më herët tha se armët që vendet anëtare të BE-së dhe NATO-s i ofrojnë Kievit janë të destinuara për përdorim vetëm në territorin e pretenduar nga Kievi, jo për sulme më thellë brenda Rusisë.

Zelensky nënshkroi një marrëveshje të ngjashme sigurie me Spanjën të hënën. Si pjesë e marrëveshjes, Madridi u zotua të ndajë 1 miliard euro (1.1 miliardë dollarë) ndihmë ushtarake për Ukrainën këtë vit dhe 5 miliardë euro të tjera (5.4 miliardë dollarë) deri në vitin 2027.

Pavarësisht të gjitha premtimeve, Kievi nuk ka marrë ende një F-16 të vetëm nga mbështetësit e tij perëndimorë. Kryeministrja daneze Mette Frederiksen tha më herët në maj se avionët e gjeneratës së katërt do të fillojnë të mbërrijnë në Ukrainë në muajt e ardhshëm.

Raportet në mediat perëndimore i kanë sjellë vonesat në komplikime me trajnimin e pilotëve ukrainas dhe mungesën e fushave të duhura ajrore në vend.

Në mars, presidenti rus Vladimir Putin paralajmëroi se F-16-të do të shënjestroheshin nga Rusia në fushat ajrore në vendet e NATO-s, nëse ata operojnë nga atje.

EMISIONET