Të paktën 16 njerëz të vdekur nga cikloni "Remal" në Indi, ndërpritet energjia elektrike për miliona banorë

Të paktën 16 njerëz të vdekur nga cikloni "Remal"

Stuhitë e forta dhe reshjet e dendura të shiut të shkaktuara nga cikloni i parë më i madh i vitit goditën të hënën vijat bregdetare të Indisë dhe Bangladeshit, duke vrarë të paktën 16 njerëz dhe duke ndërprerë energjinë për miliona banorë.

“Shumë njerëz janë të bllokuar, do të jetë një natë tjetër e gjatë përpara pasi miliona  njerëz nuk kanë energji elektrike apo strehim,” tha eksperti i klimës nga Bangladeshi, Liakath Ali në një deklaratë. “Dhe njerëzit që nuk kanë asnjë ide se sa të dëmtuara janë shtëpitë, toka dhe bagëtia e tyre.”

Cikloni Remal është i pari nga stuhitë e shpeshta që pritet të godasë brigjet e ulëta të fqinjëve të Azisë Jugore këtë vit pasi ndryshimet klimatike rritin temperaturat e sipërfaqes në det.

Me shpejtësi deri në 135 km/orë, ai kaloi zonën përreth portit jugor të Bangladeshit të Monglas dhe ishujt fqinj Sagar në Bengalin Perëndimor të Indisë vonë të dielën, thanë zyrtarët e motit, duke arritur në tokë rreth orës 21:00.

Më shumë se 8.4 milionë njerëz, përfshirë 3.2 milionë fëmijë, janë në rrezik të lartë të shëndetit, të ushqyerit, higjienës dhe sigurisë, tha Sheldon Yett, Përfaqësuesi i UNICEF-it në Bangladesh.

Të paktën 10 njerëz u vranë në Bangladesh, tha shefi i menaxhimit të fatkeqësive, Mijanur Rahman, duke shtuar se disa viktima vdiqën rrugës për në strehimore ose kur shtëpitë ose muret e tyre u shembën ose u mbytën gjatë stuhisë.

“Njerëzit zakonisht hezitojnë të lënë bagëtinë dhe shtëpitë e tyre për të shkuar në strehimore,” tha ai. “Ata presin deri në minutën e fundit kur shpesh është tepër vonë”.

Ministri i Shtetit për Menaxhimin e Fatkeqësive dhe Ndihmën Mohibbur Rahman tha se cikloni shkatërroi gati 35,000 shtëpi në 19 rrethe, 115,000 shtëpi të tjera u dëmtuan pjesërisht.

“Shumë zona mbeten të mbytura me ujë. Ndërsa më shumë informacion bëhet i disponueshëm, shtrirja e plotë e ndikimit do të jetë më e qartë.”

Në shtetin e Bengalit Perëndimor të Indisë, katër persona u goditën nga rryma, thanë autoritetet, duke e çuar numrin e të vdekurve në shtet në gjashtë.

Bangladeshi ndërpreu furnizimin me energji elektrike në disa zona paraprakisht për të shmangur aksidentet, ndërsa në shumë qytete bregdetare rënia e pemëve dhe këputja e linjave të energjisë ndërprenë më tej furnizimin, thanë zyrtarët e ministrisë së energjisë.

Gati 3 milionë njerëz në Bangladesh ishin pa energji elektrike, shtuan zyrtarët. Autoritetet e Bengalit Perëndimor thanë se të paktën 1,200 shtylla të energjisë ishin shkulur, ndërsa 300 kasolle me baltë ishin rrafshuar.

Ministri i Shtetit të Bangladeshit për Energjinë dhe Energjinë, Nasrul Hamid, tha në një postim në Facebook se Remal ka shkaktuar dëme të mëdha në mbarë vendin, duke u bërë thirrje njerëzve të jenë të durueshëm ndërsa riparimet ishin në proces.

“Ekuipazhet tona filluan riparimin e linjave sapo shpejtësia e erës u ul,” tha ai.

Cikloni gjithashtu ndërpreu rreth 10,000 kulla të telekomit, duke lënë miliona njerëz pa shërbim celular.

Shiu dhe baticat e larta dëmtuan disa argjinatura dhe përmbytën zonat bregdetare në Sundarbans, shtëpia e disa prej pyjeve më të mëdha të mangrove në botë, të cilat ndahen nga India dhe Bangladeshi.

Rrugët e përmbytura penguan udhëtimin në kryeqytetin e Bangladeshit, Dhaka. Shiu gjithashtu përmbyti shumë rrugë në qytetin indian të Kalkutës, me raporte për shembje muresh dhe të paktën 52 pemë të rrëzuara.

Kalkuta rifilloi fluturimet pasi më shumë se 50 u anuluan nga e diela. U rivendosën gjithashtu shërbimet e trenave periferike.

Të dy kombet zhvendosën gati një milion njerëz në strehimore, rreth 800,000 në Bangladesh dhe afërsisht 110,000 në Indi, thanë autoritetet.

EMISIONET