Arrestohen 12 ndërtues në Turqi, 25 mijë të vdekur nga tërmeti

Arrestohen 12 ndërtues në Turqi, 25 mijë të vdekur nga

Dymbëdhjetë persona nga industria e ndërtimit u arrestuan në Turqi pasi mijëra ndërtesa u shembën në jug të vendit pas tërmetit të së hënës, njoftuan mediat lokale të shtunën.

Midis të arrestuarve është një biznesmen nga provinca Gaziantep dhe njëmbëdhjetë persona nga provinca Sanliurfa, sipas agjencisë turke të lajmeve DHA.

Shembja totale e ndërtesave, e cila nxjerr në pah ndërtimin e tyre të dobët dhe nuk u la banorëve të tyre praktikisht asnjë shans, po shkakton zemërim në vend ku rreth 25,000 njerëz kanë humbur jetën dhe më shumë se 80,000 janë plagosur.

Priten të tjera arrestime pasi prokurori i Dijarbakirit, një nga dhjetë provincat e prekura nga fatkeqësia, njoftoi sot se kishte lëshuar 29 urdhër-arreste, njoftoi agjencia zyrtare e lajmeve Anadolu.

Sipas këtij burimi, njëri prej të arrestuarve është një biznesmen që ndërtoi ndërtesa në Gaziantep dhe u arrestua në Stamboll.

Disa hetime janë nisur nga prokurorët në provincat e prekura si Kahramanmaras, ku qyteti i Pazardzhik ishte në epiqendrën e tërmetit.

Ministria e Drejtësisë e Turqisë ka udhëzuar prokurorët në dhjetë provinca të hapin "zyrat e hetimit të krimeve të lidhura me tërmetet".

Të premten, policia arrestoi një biznesmen nga provinca Hatay në aeroportin e Stambollit, rezidenca luksoze e të cilit u shemb plotësisht, duke zënë brenda banorët e saj.

termeti ne turqi

EMISIONET