OKB: Tërmeti i Turqisë është fatkeqësia më e keqe natyrore në 100 vitet e fundit

OKB: Tërmeti i Turqisë është fatkeqësia më e keqe

Nënsekretari i Përgjithshëm i OKB-së për Çështjet Humanitare, Martin Griffiths, i bëri thirrje sot komunitetit global që të mos harrojë mijëra njerëz që kanë nevojë për strehim dhe ushqim ndërsa shpëtimtarët kërkojnë të mbijetuarit nga tërmeti i së hënës që goditi Turqinë jugore dhe Sirinë veriperëndimore.

Duke folur në një konferencë shtypi në provincën Kahramanmaras të Turqisë ndërsa punonjësit e shpëtimit punonin, Griffiths tha se ai kishte folur me familjet që janë zhvendosur dhe kanë mbetur në të ftohtë pa ushqim pas tërmetit.

"Unë jam këtu për t'u siguruar që këta njerëz të mos harrohen," u tha ai gazetarëve.

Griffiths vlerësoi reagimin e Turqisë ndaj katastrofës si "të jashtëzakonshme" dhe përshëndeti "guximin e shpëtimtarëve që po punojnë gjatë gjithë kohës duke shpresuar për një tingull më shumë, një të mbijetuar".

"Është fillimi dhe përvoja ime është se njerëzit janë gjithmonë të zhgënjyer në fillim," tha ai në një referencë të dukshme ndaj kritikave ndaj reagimit të autoriteteve pas tërmetit.

Siç tha ai, ajo që ndodhi në zonën përreth epiqendrës së tërmetit është “ngjarja më e keqe e 100 viteve të fundit në rajon”.

Ai me sa duket donte të thoshte fatkeqësinë më të keqe natyrore të rajonit: tërmeti i së hënës ishte më i keqi që goditi Turqinë që nga viti 1939.

Lufta civile 11-vjeçare e Sirisë, e cila ka vrarë qindra mijëra njerëz dhe ka lënë miliona të pastrehë, mbetet më vdekjeprurja e rajonit në historinë e fundit.

Siç tha Griffiths, një operacion tre mujor është duke u nisur si për Turqinë ashtu edhe për Sirinë me qëllim që të ndihmojë në mbulimin e kostove të operacioneve atje.

Ai i tha Reuters se shpresonte se ndihma në Siri do të shpërndahej në zonat e kontrolluara nga qeveria dhe opozita, por vuri në dukje se në atë nivel gjërat "nuk ishin ende të qarta".

Ekipet e shpëtimit në zonat e kontrolluara nga opozita kanë kritikuar Kombet e Bashkuara dhe komunitetin ndërkombëtar për reagimin e tyre të ngadaltë pas tërmetit.

termeti ne turqi

EMISIONET