“Ai është i krishterë dhe kundër luftës”, zbulohet i riu që qëndron pas rrjedhjes së dokumenteve të Pentagonit

Agjent inteligjence, lojëtar, drejtues i një grupi në internet. Njeriu që qëndron pas rrjedhjeve të Pentagonit është identifikuar. Ai është planifikuar të arrestohet të enjten.

“Ai është i krishterë dhe kundër luftës”,

Për më shumë se një javë ishte e paqartë se kush fshihej pas dokumenteve të zbuluara nga Pentagoni.

Siç ka zbuluar tani hulumtimi nga New York Times dhe platforma investigative Bellingcat, Jack T.* 21 vjeç thuhet se është fajtori.

Ai është anëtar i Degës së Inteligjencës së Gardës Kombëtare Ajrore të Massachusetts, thuhet në raport.

Kjo shpjegon edhe pse ai kishte akses në dokumente kaq të ndjeshme.

T. drejtonte një grup privat online të quajtur "Thug Shaker Central" në të cilin rreth 20 deri në 30 njerëz, kryesisht të rinj dhe adoleshentë, u takuan për shkak të dashurisë së tyre të përbashkët për armët, memet raciste në internet dhe lojërat video.

Sipas agjencisë së lajmeve Reuters, ai do të arrestohet të enjten.

“Ai është i krishterë dhe kundër luftës”,

"Ky djalosh ishte i krishterë, kundër luftës dhe thjesht donte t'u bënte të ditur disa miqve të tij se çfarë po ndodhte," tha një nga anëtarët e grupit për gazetën.

“Ne kemi disa njerëz në grupin tonë që janë në Ukrainë. Na pëlqejnë lojërat luftarake”.

Gazeta shkruan, se detaje të brendshme të shtëpisë prindërore të të riut të Gardës Kombëtare, të publikuara në fotot familjare në rrjetet sociale, përputheshin me detajet e disa fotove të dokumenteve të klasifikuara të publikuara.

Nëna e T. konfirmoi për gazetën jashtë shtëpisë së saj në Massachusetts se djali i saj ishte anëtar i Gardës Kombëtare Ajrore dhe kohët e fundit kishte punuar në turne të natës në një bazë Cape Cod.

Ai ka ndryshuar numrin e tij të telefonit ditët e fundit, tha ajo.

Sipas New York Times, T. thuhet gjithashtu se po qëndronte në shtëpinë e prindërve të tij.

Me sa duket dokumente sekrete nga agjencitë amerikane për luftën agresioni ruse kundër Ukrainës kanë qarkulluar në internet prej javësh.

Pak para Pashkëve, mediat amerikane raportuan për herë të parë informacionin për të dyja palët ndërluftuese – pa i publikuar vetë dokumentet.

Po bëhet kërkim intensiv për personin që ka publikuar këto dokumente. Autoritetet amerikane po hetojnë.

dokumente te klasifikuara

EMISIONET