Sulm me vezë ndaj Macron nga protestuesit - Shikoni VIDEO-n

Sulm me vezë ndaj Macron nga protestuesit - Shikoni VIDEO-n

Mijëra francezë dolën sërish në rrugë sot për të protestuar kundër reformës së propozuar të pensioneve, e cila do të rrisë moshën e pensionit në 64 vjeç nga 62.

Dhjetra protestues sulmuan ndërtesën e Bolsa de Paris në shenjë proteste ndaj reformës së pensioneve të presidentit francez Emmanuel Macron.

Në të njëjtën kohë, protestuesit sulmuan Euronext, Bursën e Parisit, duke treguar zemërimin e tyre kundër reformës së promovuar nga presidenti francez Emmanuel Macron në sistemin e pensioneve.

Tenxhere dhe tiganë u konfiskuan në një demonstratë kundër Macron

Përpara vizitës së Emmanuel Macron në qytetin jugor francez të Ganges, policia largoi protestuesit që mbanin tenxhere dhe tigane, duke i ofruar  presidentit francez një pritje të ashpër. Sipas raporteve franceze, në disa raste, policia konfiskoi enët e gatimit.

Kohët e fundit, tenxheret dhe tiganët kanë zënë vendin e tyre në protestat në Francë, duke ngjallur imazhe të protestave kundër masave shtrënguese në Argjentinë.

“Vezë dhe tigan, unë i përdor në gatim”, tha Macron teksa filloi vizitën e tij në Francën jugore, ku disa protestues hodhën vezë dhe patate ndaj presidentit francez.

Në Twitter u postua një video me presidentin francez duke u goditur me vezë në fytyrë teksa bënte deklarata.

“Tanxheret nuk do ta ndihmojnë Francën të përparojë”, tha të mërkurën presidenti Macron nga Alsace.

Figurat e opozitës franceze kanë kritikuar ndalimin e përdorimit të enëve të gatimit në demonstrata.

Prodhuesi i enëve të gatimit Cristel komentoi në Tëitter: "Zoti President, në @cristelfrance ne bëjmë enë gatimi që e çojnë Francën përpara."

Si pjesë e demonstratave të sotme, protestuesit në Lille bllokuan në mënyrë simbolike një linjë hekurudhore, ndërsa në Paris anëtarët e sindikatave të punëtorëve marshuan në protestë drejt zonës tregtare La Défense.

emmanuel macron reforma e pensioneve protestat ne francë

EMISIONET