Sulm me thikë jashtë një klubi nate në Mbretërinë e Bashkuar, 1 i vrarë dhe 7 të plagosur

Sulm me thikë jashtë një klubi nate në Mbretërinë

Një burrë u vra dhe shtatë të tjerë u plagosën në një sulm me thikë jashtë një klubi nate në Britani.

Një 24-vjeçar u arrestua dhe u akuzua për vrasje dhe tentativë vrasje në sulmin jashtë klubit të natës Eclipse në Bodmin, sipas hetuesve.

“Ne kurrë nuk e prisnim që kjo të ndodhte në qytetin tonë dhe unë dërgoj mendimet dhe urimet më të mira për familjet e të gjithë të prekurve,” tha kryebashkiaku Phil Cooper.

Personi që vdiq ishte një i ri rreth të 30-tave. Viktimat e tjerë u transportuan në një spital aty pranë dhe policia tha se asnjë nga lëndimet e tyre nuk ishte në rrezik për jetën.

“Në këtë moment ne po e trajtojmë këtë si një çështje të izoluar dhe nuk po kërkojmë askënd tjetër në lidhje me këtë incident”, tha oficerja e policisë Ilona Rosson.

Hetuesit nuk spekuluan publikisht për motivin e sulmit. Ata thanë se i dyshuari ishte një vendas nga Bodmin, i cili shtrihet rreth 200 milje në perëndim të Londrës në Anglinë shumë jugperëndimore.

Policia mbërriti në vendngjarje në orën 3:15 të mëngjesit, rreth 15 minuta pas mbylljes gjatë natës, sipas The Guardian.

“Ky është një hetim i drejtpërdrejtë dhe aktiv i policisë, dhe unë do t’u bëj thirrje njerëzve të mos spekulojnë në mediat sociale, por nëse keni informacione që mund të na ndihmojnë, ju lutemi raportoni,” tha Rosson.

Policia gjithashtu u kërkoi anëtarëve të publikut të siguronin çdo video të incidentit, nga pamjet e kamerave të sigurisë deri te videot e celularit që mund të kenë kapur në momentin e sulmit.

EMISIONET