Psikologia: Teknologjia tek fëmijët mund të shkaktojë vonesa në të folur, por s’është autizëm

“Autizmi”, dhe format e tjera të vonesave te fëmijët ishte tema e radhës e diskutimit në studion e lajmeve në “Ora News”.

Lidhur me këto fenomene, Marsela Lekli, psikologe në një qendër autizmi u shpreh se shumica e prindërve nuk e pranojnë këtë.

“Por nga naa tjetër shumë prindër që t’i qetësojnë fëmijët e tyre u japin aparate teknologji, por përdorimi i i teknologjisë i bën të vegjlit që të përtojnë të flasin dhe flasin me vonesë, por kjo nga shumë prindër merret si sëmundje të spektrit autik, por nuk ëhstë kështu”, u shpreh ndër të tjera psikologia Marsela Lekli.

Psikologia: Teknologjia tek fëmijët mund të shkaktojë vonesa

katerina hysenllari marsela lekli psikologe

EMISIONET