Drogë në banane, kapen 85 kg kokainë në portin italian, arrestohet shqiptari

Drogë në banane, kapen 85 kg kokainë në portin italian,

Një 21-vjeçar i pastrehë me kombësi shqiptare u arrestua nga Guardia di Finanza e Savonës, teksa po përpiqej të rikuperonte një ngarkesë droge të fshehur në një kontejner me banane në zonën doganore të Portit të Vado Ligurian (Savona).

Kontejneri mbërriti në bordin e anijes motorike "Maersk Penang" nga Ekuadori me një ngarkesë banane.

Pasi është identifikuar nga punonjësit e Departamentit të Kundër Mashtrimit të doganës së Savonës, kontenieri i është nënshtruar një kontrolli të imtësishëm së bashku, që ka çuar në zbulimin dhe sekuestrimin e 85 kg kokainë, e ndarë në 75 pako.

Hetimet e mëvonshme nga efektivë të Njësisë së Policisë Ekonomiko-Financiare të Savonës dhe grupit Savona bënë të mundur arrestimin e 21-vjeçarit, i cili hyri fshehurazi në zonën e portit të Vado Ligure dhe u kap duke u ngjitur në kontejner për të marrë drogën e fshehur brenda.

Në momentin e arrestimit shtetasit shqiptar ju gjet një celular dhe pajisje të ndryshme të përshtatshme për hapjen me dhunë të kontejnerit.

Ai u dërgua në burgun e Genova Marassi.

Porti i Vados njihet si një udhëkryq për trafikun ndërkombëtar të drogës, ku që nga fillimi i vitit 2023 më shumë se 250 kg kokainë janë sekuestruar falë aktivitetit të përbashkët të doganierëve dhe Guardia di Finanzza.

kokainë arrestohet shqiptari droge ne banane

EMISIONET