Një tërmet me magnitudë 5 ballë të shkallës rihter goditi Maqedoninë e Veriut në orën 04:54.

Lëkundjet u ndjenë fuqishëm edhe në Shqipëri, Kosovë dhe Bullgari.

Mësohet se tërmeti kishte si epiqendër fshatin Leunovë, 15 kilometra në jug-perëndim të Gostivarit.

Lëkundjet kanë qenë në një thellësi prej 10 kilometrash, ndërsa nuk janë raportuar dëme materiale apo në njerëz.