Barcelona jashtë Champions League? UEFA kërcënon me masa të ashpra

Barcelona jashtë Champions League? UEFA kërcënon me masa të

Skandali për të cilin prokuroria e Barcelonës po heton në lidhje me klubin katalanas që mendohet se ka manipuluar gjykimet e arbitrave, mund të reflektohet edhe në Europë.

Në vitet 2001-2018 Barcelona ka derdhur deri në 7 milionë dollarë në llogari të zv.shefit të shoqatës së arbitrave Jose Maria Enriquez Negreira dhe federarta nuk ka hapur një hetim por një gjë të tillë e ka bërë prokuroria dhe UEFA është në pritje të përfundimeve. Ndërkohë, institucioni i futbollit europian ka kërkuar një raport të plotë nga federata spanjolle.

Barcelona ka reaguar menjëherë dhe ka deklaruar se nuk ka ndikuar në vendimet e arbitrave. Katalanasit theksojnë se janë të përkushtuar për të bashkëpunuar plotësisht me UEFA dhe se do të bëjnë çdo gjë që të mbrojnë reputacionin e tyre. Megjithatë, hetimi i UEFA-s do të jetë i rëndësishëm dhe do të ndikojë në fatin e klubit.

Ndërkohë, mbështetësit e Barcelonës janë të shqetësuar nga kjo situatë dhe kanë shprehur shqetësimin e tyre në rrjetet sociale. Ata presin me padurim për zhvillimet e mëtejshme dhe shpresojnë që klubi i tyre të mos dëmtohet nga skandali i arbitrave.

 

 

EMISIONET