Sveçla: 6 terroristë të plagosur po marrin ndihmën dhe i kërkojmë Serbisë të na i sjellë dhe t’i çojmë para drejtësisë

Sveçla: 6 terroristë të plagosur po marrin ndihmën dhe i

Ministri i Brendshëm, Xhelal Sveçla ka dhënë detaje nga sulmi në veri të Kosovës dhe i ka kërkuar Serbisë të dorëzojë 6 terroristët serbë të cilët sulmuan me urdhër të Vuçiçit.

 “Ishin njësi profesionale dhe specialë të mbështetur nga Serbia. Ata individë, sipas edhe pamjeve, përveç aftësive dhe armatimeve kanë pasur mjete të rënda si autoblinda me të cilët kanë zhvilluar sulmin e tyre.

Plani i Vuçiçit tashmë ka dështuar. Nga shkëmbimet e zjarrit kanë mbetur 3 të vrarë të gjithë me uniforma, janë arrestuar 2 të tjerë dhe 4 persona që kanë qenë mbështetës në këtë aktivitet. Një prej të arrestuarve ishin të plagosur, atij i është dhënë ndihma e parë në QKUK.

Asnjë civil nuk është lënduar nga ky operacion. 6 terroristë të plagosur po marrin ndihmën dhe i kërkojmë Serbisë të na i sjellë dhe t’i çojmë para drejtësisë.”-thotë Sveçla.

EMISIONET