Mali i Zi voton sot për presidentin

Mali i Zi voton sot për të zgjedhur Presidenti e ri të vendit. Në garë është sërish Millo Gjukanoviç që kërkon mandatin e tretë presidencial. Rezultatet e para, pritet të dalin në mesnatë

Mali i Zi voton sot për presidentin

Qytetarët e Malit të Zi votojnë këtë të dielë për të zgjedhur presidentin e ri të vendit.

Presidenti aktual, Millo Gjukanoviq, ka hyrë në garë përballë gjashtë rivalëve tjerë, 4 prej të cilëve janë të kampit pro-serb.

Vendvotimet janë hapur në orën 07:00 të mëngjesit dhe rezultatet e para pritet të dalin në mesnatë.

Analistët besojnë se emri i fituesit do të bëhet i ditur në balotazhin që mund të mbahet më 2 prill.

61-vjeçari Gjukanoviç , ka mbajtur postet më të larta në Qeverinë e Malit të Zi në tri dekdat e fundit.

Ai ka shërbyer gjashtë herë si kryeministër, përkatësisht prej vitit 1991.

Fitorja në këto zgjedhje, do t’ia siguronte atij mandatin e tretë si president.

Ai e ka shtyrë vendin drejt Perëndimit dhe anëtarësimit në NATO më 2017.

Kandidatët tjerë në garën për president janë: kreu i Demokracisë së Re Serbe, Andrija Mandiq, Jakov Millatoviq nga Evropa Tani, Alleksa Beçiq, ish-kryetar i Kuvendit të Malit të Zi dhe udhëheqës i Demokratëve; Goran Danilloviq, kandidat i koalicionit Mali i Zi i Bashkuar; Draginja Vuksanoviq Stankoviq nga Partia Socialdemokrate dhe Jovan Joxhir Radulloviq, i njohur për numrin e madh të ndjekësve në mediat sociale.

Mali i Zi, vend anëtar i NATO-s, ka rreth 625.000 banorë, nga të cilët me të drejtë vote në në zgjedhjet presidenciale kanë mbi 542 mijë qytetarë.

EMISIONET