Dy tërmete ‘shkundin’ kufirin mes Shqipërisë dhe Greqisë në mesnatë, raportohet për dëme

Dy tërmete ‘shkundin’ kufirin mes Shqipërisë dhe

Dy tërmete me magnitudë 4.2 gradë të shkallës dhe 3.8 rihter kanë tronditur kufirin mes Shqipërisë dhe Greqisë. Sipas të dhënave nga faqet institui europian gjeologjik bëhet me dije se lëkundja është regjistruar rreth orës 00:34.

Tërmetet me thellësi 5 dhe 10  kilometra e kishte epiqendrën në afërsi të Pylit, fshat në njësinë rajonale Follorinë, Greqi.

Nga burimet paraprake mësohet se lëkundjet janë ndjerë ndjeshëm në Korçë dhe fshatrat në kufijë, dhe se ka pasur shkaktuar dëme të vogla materiale.

EMISIONET