Rama reklamë vetes në The Guardian: Kryeministri i Shqipërisë përzien bojën me politikën

Rama reklamë vetes në The Guardian: Kryeministri i

Kur lideri i Shqipërisë Edi Rama bën shkarravina në zyrën e tij kryeministrore, ai konsumohet nga ajo që ai e quan shpirti i tij artistik. Akti i skicimit mbi fletë letre me madhësi A4, në printime, shënime dhe protokolle të përdorura, jo vetëm që i vjen natyrshëm një njeriu që kaloi pjesën më të madhe të jetës së tij të hershme duke mësuar artin, por gjithashtu thotë se e ndihmon atë ta mbajë të fokusuar ndërsa diskuton çështjet e shtetit.

Është një stil unik pune, i festuar në Athinë këtë javë ku ekspozita e tij e parë në Greqi, “Improvizimet”, u hap në Zappeion magjistrale nga ministri i jashtëm i vendit grek dhe ku mori pjesë homologu i tij grek, Kyriakos Mitsotakis.

“Ndjehem shumë më tepër si një piktor, është e vërtetë,” tha ai për kalimin e tij nga artist vizual në politikan duke treguar imazhe të tavolinës së tij të mbushur me art në telefonin e tij celular. 

“Nuk e kisha imagjinuar kurrë se do të punoja në një zyrë dhe jo në një atelie, por arti më ndoqi ndërsa vazhdoja të bëja shkarravina gjatë takimeve të mia.”

Rama, i cili leu fasadat e ndërtesave të rrënuara si kryebashkiaku i Tiranës, ka të ngjarë të sjellë të njëjtën frymë, kundërthënëse dhe jokonvencionale, në bisedimet me kryeministrin e Britanisë Rishi Sunak kur të enjten ai bëhet lideri i parë shqiptar që viziton 10 Downing Street.

"Unë do të flas gjuhën e së vërtetës," tha udhëheqësi 58-vjeçar për Guardian. “Ajo që kemi parë dhe dëgjuar në Britaninë e Madhe ka qenë një turp, kjo veçim nga një komunitet dhe shoqërimi i të gjithë shqiptarëve me kriminelë”.

Shpresohet se stili unik i Ramës do të largojë nxehtësinë e një takimi që ka të ngjarë të dominohet jo nga bisedat diplomatike, por nga politika reale në një kohë kur lidhjet anglo-shqiptare janë lënë në hije nga kalimet me anije, trafiku i qenieve njerëzore dhe krimi i organizuar.

Çmontimi i stereotipeve do të jetë kyç, thotë Rama. Retorika nxitëse që anëtarët e lartë të qeverisë konservatore i janë dhënë pas Brexit-it, jo vetëm që e ka tronditur shumë në vendin e tij, por edhe shqiptarët që i binden ligjit.

Pohimi i sekretares së brendshme, Suella Braverman, se brigjet jugore të Anglisë po shënjestroheshin nga emigrantët e rinj shqiptarë – që synonin të organizonin “një pushtim” ka qenë veçanërisht shqetësues.

“Fatkeqësisht ajo që kemi dëgjuar nuk ishte thjesht një lloj lapsusi, gjëra që dolën nga goja si një gabim,” u ankua ai. "Është pjesë e një shpirti të tërë që është krejtësisht në një rrugë përplasjeje me frymën e Britanisë së Madhe, për të cilën kam një respekt."

Më shumë se kurrë, këmbënguli ai, ishte e rëndësishme që "shqiptarët normalë" të ndaheshin në mendjet e politikëbërësve dhe zyrtarëve nga "mollët e kalbura" të përfshira në rrjetet kriminale.

“Prej disa kohësh ne kemi punuar dhe luftuar së bashku kundër bandave kriminale që nuk janë ekskluzivisht shqiptare, por ndërkombëtare”, shtoi lideri shqiptar. “Dhe ne duam ta forcojmë këtë bashkëpunim, por ajo që është kaq shqetësuese është lidhja që shpesh bëhet mes të qenit shqiptar dhe kriminalitetit. Shqiptarët padyshim nuk e kontrollojnë Kanalin e detin. Kjo është absurde.”

Ramës, djali i një skulptori dhe basketbollist në rininë e tij, nuk i humbet fakti që në Greqi shqiptarët dikur ishin stereotipizuar nga një komb i detyruar të përballonte ardhjen e dhjetëra mijëra azilkërkuesve që kalonin nëpër qafa malore pas shembjes së sundimit komunist. Për vite të tëra, të ardhurit u përshkruan nga mediat lokale si të papërshtatshëm dhe ngatërrestarë dhe shpesh të barazuar me kriminalin. Tre dekada më vonë, afër një milion shqiptarë e kanë bërë vendin shtëpinë e tyre me zyrtarë që e përshkruajnë komunitetin shqiptar si një pjesë integrale të shoqërisë greke.

Duke theksuar këtë pikë, ministri i jashtëm i Athinës, Nikos Dendias, inauguroi ekspozitën e Ramës duke thënë se vendimi për ta pritur atë në Zappeion ishte marrë sepse qeveria donte të dërgonte "një mesazh të fortë dhe të qartë" miqësie ndaj një kombi fqinj që, shpresonte se do të gjithashtu së shpejti bëhet anëtare e Bashkimit Evropian.

“Marrëdhëniet tona kanë ndryshuar në mënyrë dramatike,” tha Rama duke përshkruar se sa emocionale ishte të udhëtoje me autokolonë drejt ekspozitës së tij në një ndërtesë historike në Athinë.

“Shqiptarët kanë lulëzuar jashtë vendit. Në të kaluarën, njerëzit në vendin tuaj, Britani, emigruan në Australi dhe Amerikë. Njerëzit kanë të drejtë të ëndërrojnë për diçka që është më e madhe dhe më e mirë. Ju nuk mund ta ndaloni atë. Unë u habita plotësisht kur një deputet pyeti se pse njerëzit po kalonin kanalin me varka dhe nuk vinin me avion. Ishte e vështirë të besohej kur e vërteta është se edhe ministrat e qeverisë në Shqipëri hasin vështirësi në marrjen e vizave për në Britani.”/ The Guardian

EMISIONET