Meta: Asgjë nuk do ta ndalë zbardhjen e “Ramagate”, as PS-ja nuk e shpëton dot

Meta: Asgjë nuk do ta ndalë zbardhjen e “Ramagate”, as

Skandali i rëndë i ish-zyrtarit të lartë të FBI-së, Charles McGonigal cilësohet si tronditja më e rëndë për këtë agjenci në dekada.

Por skandali bëhet dhe më i thellë për shqipatërt pasi në të përflitet përfshirja e kryeministrit shqiptar, Edi Rama, për të cili opozita jo vetë që kërkon dorëheqjen e tij, por dhe nisjen e hetimeve nga Prokuroria e Posaçme.

Kreu i Partisë së Lirisë Ilir Meta në një reagim përmes rrjeteve sociale thotë se përdorimi i McGonigal në mënyrë të paligjshme dhe korruptive nga Edi Rama në postin e Kryeministrit të Shqipërisë kundër opozitës dhe kundërshtarëve të tij politikë është shumë flagrant. Ndaj hetimi i kësaj çështje nga SHBA është shumë i rëndësishëm për të zbardhur këtë ngjarje të rëndë.

“Përdorimi i McGonigal në mënyrë të paligjshme dhe korruptive nga Edi Rama në postin e Kryeministrit të Shqipërisë kundër opozitës dhe kundërshtarëve të tij politikë është shumë flagrant. Ndaj hetimi i kësaj çështje nga SHBA është shumë i rëndësishëm për të zbardhur këtë ngjarje të rëndë.

Edhe më i domosdoshëm është hetimi i veprimeve antikushtetuese, të paligjshme dhe mafioze nga Edi Rama, i cili e përdhosi zyrën e Kryeministrit duke joshur e korruptuar zyrtarë të lartë të huaj për të porositur investigime ndaj kundërshtarëve politikë me qëllim shkatërrimin e pluralizmit politik dhe instalimin e plotë të narkoshtetit dhe kleptokracisë.

Edi Rama nuk është vetëm në konflikt interesi me detyrën e Kryeministrit por ka shkelur rëndë Kushtetutën e vendit duke shfrytëzuar postin e Kryeministrit dhe përdorur korrupsionin ndaj zyrtarëve të huaj për të minuar demokracinë dhe pluralizmin politik në vend.

Bllokimi i komisionit hetimor parlamentar është një përpjekje e pashpresë për të relativizuar këtë komplot të tij kundër demokracisë dhe pluralizmit politik.

U bëj thirrje deputetëve të mos sillen më si kukulla për të mbuluar skandalet e Edi Ramës, por të shpëtojnë dinjitetin e tyre duke respektuar Kushtetutën dhe Rregulloren e Kuvendit.

Asgjë nuk do ta ndalë zbardhjen e "Ramagate" në vendin tonë dhe vendosjen para ligjit të kësaj bande manipulatorësh!

Ja dhe zyrtarët “antikorrupsion” që u kthyen në ortakë të regjimit më të korruptuar në Europë dhe u përdorën kundër opozitës dhe demokracisë në Shqipëri!”, shprehet në reagimin e tij kreu i PL-së, Ilir Meta.

Meta: Asgjë nuk do ta ndalë zbardhjen e “Ramagate”, as

EMISIONET