Donna Summer u abuzua seksualisht nga një prift kur ishte adoleshente, “Mbretëresha” e ndjerë e muzikës e mbajti të fshehtë

Donna Summer u abuzua seksualisht nga një prift kur ishte adoleshente,

Donna Summer, mbretëresha legjendare e diskos, e cila vdiq në vitin 2012, mbajti një sekret të dhimbshëm gjatë gjithë jetës së saj, një abuzim seksual nga një prift.

Zbulimi, i bërë në dokumentarin HBO Love to Love You, Donna Summer, hedh dritë mbi betejat e patreguara dhe trazirat emocionale pas karrierës vezulluese të Summer-it. “Kur isha adoleshent jam dhunuar nga një prift. Nuk është një dhimbje për të cilën mund të flas, por është diçka që duhet ta integroj gjithmonë në realitetin tim”, dëgjohet të thotë Summer në dokumentar.

Drejtuar nga vajza e saj Brooklyn Sudano dhe fituesi i Oskarit Roger Ross Williams, dokumentari eksploron aspektet më të errëta të jetës së saj dhe demonët personalë me të cilët luftoi, edhe pse ajo gëzonte suksesin mbarëbotëror dhe adhurimin e fansave të saj.

Williams thotë për Summer: “Në kishë ajo gjeti zërin e saj. Por më pas, të abuzohesh seksualisht nga pastori i kësaj kishe ndërsa përpiqet të mbajë besimin e saj, kjo është një luftë e madhe.’

Fakti që Summer do të gjente më vonë famë, duke çimentuar imazhin e saj si një perëndeshë dashurie për shumë njerëz, vetëm sa e përkeqësoi këtë luftë. “Kjo shkonte kundër personalitetit të saj natyror”, thotë vajza e saj në dokumentar, duke shtuar: “Ajo nuk ka qenë kurrë e bukur. Ajo ishte kllouni i klasës”.

Udhëtimi i trazuar i një ylli në rritje

Përpara se Donna Summer të bëhej një ikonë disko, ajo ishte një frekuentuese e devotshme e kishës dhe një vajzë e mirë me emrin Donna Gaines. Megjithatë, jeta e saj mori një kthesë tragjike kur u dhunua gjatë viteve të adoleshencës. Në dokumentar, Summer tregon sinqerisht se kjo traumë e fëmijërisë, të cilën ajo e mbajti në heshtje, e la atë të rënduar me faj edhe kur karriera e saj muzikore arriti kulmin.

Përkundër serisë së saj të hiteve dhe famës ndërkombëtare, suksesi i Summer nuk ka ardhur pa sfida. Ajo e përshkruan kohën e saj në qendër të vëmendjes si “ditët më të trishtuara” të jetës së saj. Pas fasadës së shndritshme, ajo luftoi me demonët e saj personal dhe një jetë të fshehtë që ishte gjithçka tjetër veçse triumfuese. Summer e krahasoi atë me veshjen e një fustan mbrëmjeje që ishte shumë i ngushtë, duke bërë që gjithçka të dilte jashtë dhe ajo të kishte nevojë për më shumë hapësirë.

Gjetja e ngushëllimit dhe ikja nga marrëdhëniet abuzive

Summer gjeti ngushëllim dhe mbështetje te mentori i saj Giorgio Moroder, një kompozitor italian që prodhoi shumë nga hitet e saj më të mëdha. Ai u bë një figurë e rëndësihme në jetën e saj, duke e ndihmuar atë të shërohej nga traumat emocionale të shkaktuara nga marrëdhëniet abuzive që kishte përjetuar. Summer kujton në dokumentar marrëdhënien e saj të trazuar me artistin gjerman Peter Mühldorfer, i cili ishte posesiv, duke çuar në episode abuzimi. Dokumentari madje përfshin pranimin e vetë Mühldorfer se ai e goditi këngëtaren dhe pendimin e tij për veprimet e tij.

Lufta për drejtësi dhe shpengim personal

Ndërsa karriera e Summer-it mori hov, ajo u përball me vështirësi brenda industrisë së muzikës. Frustrimi i saj me labelin e saj, Casablanca Records, e bëri atë të ngrejë një padi kundër tyre për honorare të papaguara. Edhe pse ajo u pajtua me këtë aferë, përvoja e shtoi pakënaqësinë e saj të përgjithshme me industrinë e muzikës. Për më tepër, komentet e saj publike për çështje fetare dhe sociale, si homoseksualiteti dhe SIDA, i larguan disa nga fansat e saj. Besimet e krishtere të rilindura të Summer-it kanë shkaktuar reagime dhe ajo është përballur me reagime për gjoja bërjen e deklaratave nënçmuese për komunitetin LGBTQ+ dhe SIDA-n. Pavarësisht se ajo mohoi të bënte komente të tilla, akuzat e përndiqeshin deri në ditët e fundit të saj.

Udhëtimi i trashëgimisë së saj

Donna Summer ishte një sukses i madh, por u shënua gjithashtu nga dhimbje dhe vështirësi personale. Dokumentari i HBO-së i lejon shikuesit të shohin anën e pambrojtur të kësaj mbretëreshe të muzikës, duke hedhur dritë mbi kompleksitetin e jetës së saj. Vajza e Summer, Brooklyn Sudano, bashkëdrejton filmin, duke sjellë një prekje personale në eksplorimin e betejave të nënës së saj. Përmes gjithë kësaj, megjithatë, përkushtimi i saj i palëkundur ndaj muzikës së saj dhe aftësia e Summer për t’u lidhur me miliona fansa në mbarë botën vazhdon të shkëlqejë.

Donna Summer u nda nga jeta më 17 maj 2012, në moshën 63-vjeçare, nga kanceri në mushkëri. Pavarësisht betejës së saj me sëmundjen, ajo vazhdoi të bënte muzikë dhe të performonte deri pak para vdekjes së saj.

EMISIONET