Trump mban deklaratën e parë pas votimeve. Ai falenderon popullin amerikan për mbështetjen që i kanë dhënë.

Presidenti u shpreh se nuk e prisnin të fitonin në këtë masë dhe ekipi i tij po bëhet gati për një festë të madhe. Ai tha se deri tani janë duke marrë rezultate të pabesueshme se fituan në vende që nuk e prisnin të fitonin.

Faleminderit shumë që jeni këtu, e vlerësoj shumë, dua të falenderoj të gjithë amerikanët, miliona e miliona njerëz që kanë votuar për ne, rezultatet e sotme janë fenomenale. Ne nuk do të lejojmë që ata të vjedhin zgjedhjet, unë dua të falenderoj zonjën e parë, familjen time dhe zv. Presidentin. Ne po bëhemi gati për celebrimin e madh, rezultati ka qenë fenomenal.

Ne nuk e prisnim të fitonim në Florida, dhe atje fituam. Ne fituam Ohio, Texas. Me 7 përqind të votave të mbetura në Gjeorgji, nuk është kurrë e mundur të na kapin. Ka shumë mundësi në Arizona të dalim fitues”– tha ai.

Gjithashtu Trump gjatë fjalës së tij tha se pjesëmarrja e votuesve në zgjedhje ishte shumë e lartë dhe se republikanët janë 170 mijë vota para.

Donald Trump u shpreh optimist se republikanët i kanë fituar tashmë zgjedhjet por edhe paralajmëroi se do të kërkojë nga Gjykata Supreme që të ndalojë procesin e numërimit të votave me postë.

“Ky është një mashtrim i madh që bëhet në vendin tonë. Duam që ligji të përdoret siç duhet. Ata nuk mund të fitojnë, dhe unë e kam thënë që në ditën e parë që të shkojmë në Gjykatë, që të vendos se kush ka fituar dhe kush jo. Gjykata Supreme duhet të ndërhyjë që të ndalen këto votime jashtë afatit. Ne sinqerisht i kemi fituar këto zgjedhje”- shton ai.

Ndërkohë republikanët e kanë kritikuar Trumpin për shpalljen e fitores të parakohshme.

Lexoni më shumë: Përçarje në kampin e Trump, republikanët e kritikojnë për fjalimin