VIDEO/ Nju Jorku në gatishmëri: "Po mbërrin stuhia që goditi Tenesin dhe la 6 të vdekur"

VIDEO/ Nju Jorku në gatishmëri: "Po mbërrin stuhia që

Nju Jorku pritet të goditet nga një stuhi e fortë që nisi të shtunën nga Tenesi dhe rezultoi në vdekjen e gjashtë personave.

Për shkak të motit të keq, dëme të shumta janë shkaktuar në shtëpi, ndërsa furnizimi me energji elektrike është ndërprerë edhe në rreth 86.000 shtëpi .

Tre nga gjashtë vdekjet ndodhën në një periferi veriore të Nashville, ndërsa tre të tjerat ishin në Clarksville.

Në të njëjtën kohë në Nju Jork është dhënë alarmi për mot të keq pas tre vitesh.

“Ky është alarmi i parë i erës së fortë për Nju Jorkun që nga viti 2020,” tha meteorologu Seth Darling, duke vënë në dukje se paralajmërimi nënkupton një rrezik më të madh të rrëzimit të pemëve ose linjave të energjisë.

Erërat e forta pritet të prodhojnë erëra deri në 50 mph, veçanërisht në zonat më në lindje, shtoi Darling.

Reshjet më të dendura pritet të fillojnë rreth orës 15:00. dhe zgjat deri rreth orës 11:00. të hënën, ndërsa erërat e forta do të vazhdojnë deri të martën.

EMISIONET