Turqia mbyll shkollat deri më 13 shkurt, godinat në shërbim të të prekurve nga tërmeti

Turqia mbyll shkollat deri më 13 shkurt, godinat në shërbim

Ministri i Arsimit Kombëtar, Mahmut Özer, njoftoi se të gjitha shkollat ​​në Turqi janë mbyllur deri më 13 shkurt për shkak të tërmetit me qendër Kahramanmaraş. 

“Duke marrë parasysh kushtet aktuale klimatike në të gjithë Turqinë dhe në kontekstin e një pune shumë më paqësore në zonat e tërmetit, për të menaxhuar proceset në mënyrë paqësore, jo vetëm në provincat në zonën e tërmetit, por gjithashtu në krahinat përreth, ne do t'i telefonojmë të gjitha shkollat ​​tona në të gjithë Turqinë për tu komunikuar se do të jetë të mbyllura deri më 13 shkurt. Po bëjmë një pushim njëjavor," tha ai.

Ministri Özer shtoi se të gjitha shkollat ​​do të mbahen të hapura për shërbim ndaj qytetarëve.

"Të gjitha llojet e shërbimeve që lidhen me akomodimin dhe kateringun do t'u ofrohen qytetarëve tanë në shkollat ​​dhe shtëpitë e mësuesve 24/7 pa ndërprerje."

Arsimi universitar u pezullua  gjithashtu në Antalia, Bingol, Elaziğ, Erzincan, Karaman, Kayseri, Konya, Mardin, Mersin, Niğde, Sivas dhe Tunceli.

Turqia është tronditur nga 2 tërmete të mëdha në Kahramanmaraş ditën e sotme. 

Një tërmet me magnitudë 7.7 ballë ka ndodhur në rrethin Pazarcık në orën 14.17, dhe me magnitudë 7.6 në rrethin Elbistan në orën 13.24.

termeti ne turqi

EMISIONET