Stoltenberg: Pres që Turqia të miratojë anëtarësimin e Suedisë në NATO në tetor

Stoltenberg: Pres që Turqia të miratojë anëtarësimin e

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg sqaroi të premten se pret që Ankaraja  të ratifikojë anëtarësimin e Suedisë në NATO menjëherë pas mbledhjes së parlamentit turk në tetor .

Kreu i Aleancës argumentoi se  Turqia e ka bërë të qartë se nuk e lidh blerjen e F-16 nga SHBA me ratifikimin e pranimit të Suedisë në NATO, pavarësisht deklaratave për të kundërtën nga Rexhep Tajip Erdogan.

Vihet re se të martën e kaluar presidenti i Turqisë tha se parlamenti turk do të mbajë premtimin për të ratifikuar kandidaturën e Suedisë për anëtarësim në NATO, nëse presidenti amerikan Joe Biden hap rrugën për shitjen e F-16 në Ankara. Parlamenti turk do të ketë fjalën e fundit për pranimin e Suedisë, tha presidenti turk.

Jens Stoltenberg tha gjithashtu se ka besim se Varshava dhe Bratislava do të vazhdojnë të mbështesin Ukrainën në luftën e saj kundër Rusisë pas zgjedhjeve të ardhshme në Poloni dhe Sllovaki, pavarësisht retorikës së ashpër të kohëve të fundit ndaj Kievit.

Polonia, e cila do të zgjedhë parlamentin e saj të ri më 15 tetor, tha javën e kaluar se nuk do të binte më dakord për dërgesat e reja të armëve në Ukrainë dhe në vend të kësaj do të fokusohej në rindërtimin e rezervave të saj.

Polonia, anëtare e NATO-s, konsiderohej deri vonë si një nga aleatët më të vendosur të Ukrainës në luftën e saj kundër Rusisë, por marrëdhëniet e tyre u testuan pas vendimit të Polonisë për të zgjatur ndalimin e importeve të grurit ukrainas.

“Unë pres dhe jam i bindur se Ukraina dhe Polonia do të gjejnë një mënyrë për t’u marrë me këto çështje, pa pasur një ndikim negativ në mbështetjen ushtarake për Ukrainën,” tha shefi i NATO-s në një intervistë në Kopenhagë.

Sllovakia, anëtare e NATO-s, është gjithashtu një aleat i vendosur i Ukrainës, duke dërguar pajisje ushtarake fqinjit të saj lindor, duke përfshirë avionë luftarakë MiG-29 dhe një sistem të mbrojtjes ajrore S-300.

Por lideri i opozitës dhe ish-kryeministri Robert Fitzou, i cili kryeson sondazhet për zgjedhjet e përgjithshme të nesërme të shtunën, është zotuar t’i japë fund kësaj mbështetjeje ushtarake.

“Çfarëdo qeverie të re që ata të kenë në Sllovaki, ne do të vazhdojmë të ulemi (së bashku) në takimet e NATO-s,” tha Stoltenberg, “dhe jam i bindur se do të gjejmë mënyra për të vazhduar të ofrojmë mbështetje – siç kemi bërë pas çdo zgjedhjeje në këtë aleancë që nga fillimi i luftës”.

EMISIONET