Shefi i OKB-së paralajmëron për 'luftë më të gjerë' ndërsa konflikti në Ukrainë intensifikohet

Shefi i OKB-së paralajmëron për 'luftë më të

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres ka paralajmëruar botën se mund të jetë duke shkuar drejt një "lufte më të gjerë" pasi rreziku i një përshkallëzimi të mëtejshëm të konfliktit Rusi-Ukrainë rritet.

Në një fjalim në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së me 193 anëtarë të hënën, duke paraqitur prioritetet e tij për vitin 2023, Guterres dënoi pushtimin rus të Ukrainës, duke thënë se lufta "po i shkaktonte vuajtje të patregueshme popullit ukrainas me implikime të thella globale".

"Perspektivat për paqen vazhdojnë të zvogëlohen," tha ai. “Shanset për përshkallëzim të mëtejshëm dhe gjakderdhje vazhdojnë të rriten.

“Kam frikë se bota nuk po ecën në gjumë në një luftë më të gjerë. Kam frikë se po e bën këtë me sytë hapur.”

Konflikti gati njëvjeçar është intensifikuar javët e fundit me beteja të ashpra midis forcave ukrainase dhe ruse për kontrollin e qyteteve në Ukrainën lindore.

Guvernatori i Donetskut Pavlo Kyrylenko tha të hënën se beteja për rajonin lindor të Ukrainës po "nxehet" me forcat ruse që "hedhin njësi të reja në betejë dhe zhdukin qytetet dhe fshatrat tona".

Rusia nisi pushtimin e saj të plotë të Ukrainës më 24 shkurt të vitit të kaluar pasi Moska grumbulloi trupa pranë kufirit ukrainas dhe Putin kërkoi t'i jepet fund zgjerimit të NATO-s në ish-republikat sovjetike.

Fushata ushtarake e Moskës ka pësuar pengesa të shumta pasi fuqitë perëndimore ofrojnë mbështetje financiare dhe ushtarake për Kievin.

Zyrtarët rusë kanë argumentuar se dërgimi i armëve në Ukrainë po zgjat dhe intensifikon konfliktin.

Ndërsa Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj kanë thënë se nuk kërkojnë një konfrontim të drejtpërdrejtë me Rusinë në Ukrainë, presidenti i SHBA Joe Biden ka paralajmëruar vazhdimisht Moskën kundër zgjerimit të konfliktit, duke premtuar se do të mbrojë " çdo pëllëmbë " të territorit të NATO-s.

EMISIONET