Shefi i OKB-së: Lufta në Ukrainë mbetet ‘plagë e hapur’ në zemër të Evropës

Shefi i OKB-së: Lufta në Ukrainë mbetet ‘plagë e

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres nënvizoi pasojat globale të konfliktit në Ukrainë , duke i kërkuar Rusisë t’i përmbahet Kartës së OKB-së.

“Dy vjet pas dhe një dekadë që nga tentativa e aneksimit të paligjshëm të Rusisë të Republikës Autonome të Krimesë të Ukrainës dhe qytetit të Sevastopolit, lufta në Ukrainë mbetet një plagë e hapur në zemër të Evropës,” i tha Guterres Këshillit të Sigurimit.

Është koha e fundit për paqen e bazuar në Kartën e OKB-së , ligjin ndërkombëtar dhe rezolutat e Asamblesë së Përgjithshme, shtoi ai.

“Në çdo luftë, të gjithë vuajnë. Por populli i Ukrainës po vuan tmerrësisht nga lufta e shkaktuar nga Rusia ,” tha Guterres, duke kujtuar se mbi 10,000 burra, gra dhe fëmijë civilë janë vrarë.

Dëmtimi dhe shkatërrimi i spitaleve, shkollave, objekteve shëndetësore dhe infrastrukturës civile është “i shpeshtë dhe në rritje,” tha ai.

“OKB-ja ka dokumentuar brutalitet të përhapur dhe shqetësues. Komisioni i Pavarur Ndërkombëtar i Hetimit mbi Ukrainën raportoi civilë dhe të burgosur të torturuar dhe më shumë se dyqind raste të dhunës seksuale, kryesisht në duart e forcave të Federatës Ruse.

“Të gjithë autorët duhet të japin llogari,” theksoi shefi i OKB-së .

Shumë ukrainas po përjetojnë ” makthin e gjallë të humbjes së fëmijëve të tyre”, tha Guterres, duke shtuar se afro 4 milionë ukrainas janë zhvendosur brenda vendit dhe mbi katërmbëdhjetë milionë e gjysmë njerëz brenda vendit kanë nevojë për ndihmë humanitare.

“Lufta po dëmton gjithashtu popullin e Rusisë . Mijëra të rinj rusë po vdesin në vijën e frontit. Civilët e goditur nga sulmet në qytetet ruse po vuajnë gjithashtu. Rreziku i përshkallëzimit dhe zgjerimit të konfliktit është shumë real,” nënvizoi ai.

Guterres theksoi se lufta po thellon ndarjet gjeopolitike, po nxit paqëndrueshmërinë rajonale, duke zvogëluar hapësirën në dispozicion për të adresuar çështje të tjera urgjente globale.

OKB-ja gjithashtu do të vazhdojë të bëjë presion për lirinë dhe sigurinë e lundrimit në Detin e Zi dhe se ushqimet dhe plehrat e nevojshme ukrainase dhe ruse do të arrijnë në tregun global, tha ai.

EMISIONET