Presidenti Biden pritet të njoftojë të martën rikandidimin për 2024

Presidenti Biden pritet të njoftojë të martën rikandidimin

Presidenti amerikan Joe Biden pritet të njoftojë zyrtarisht të martën se do të kandidojë për rizgjedhje në vitin 2024, siç raportojnë shumë media amerikane.

As Shtëpia e Bardhë dhe as Partia Demokratike nuk e kanë konfirmuar informacionin, por shpallja e kandidaturës së 80-vjeçarit Biden konsiderohet thuajse e dhënë.

“Ju kam thënë se kam ndërmend të kandidoj. Do t'ju njoftoj shumë shpejt”, tha Biden sot, duke zgjatur pezullimin.

Nëse Joe Biden më në fund hap letrat e tij të martën, koha do të marrë një simbolikë të veçantë: do të përkojë me katër vjet që kur ai shpalli kandidaturën e tij përpara zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020 (25 Prill 2019) dhe do t'i hapë rrugën një përsëritje të duelit me Donald Trump.

Vonesa e Biden në bërjen e njoftimit zyrtar ka ngritur dyshime në mesin e votuesve demokratë nëse presidenti 80-vjeçar do të ishte në gjendje të shërbente një mandat të dytë katërvjeçar.

Duhet theksuar se, nëse ai siguron një mandat të dytë në presidencën amerikane, Joe Biden do të jetë 86 vjeç kur të largohet nga Shtëpia e Bardhë.

Në nëntor 2021 dhe shkurt 2023, testet mjekësore që iu nënshtruan, treguan se ai është "në gjendje të mirë shëndetësore".

 Republikanët shpesh vënë në dyshim qartësinë mendore të Bidenit, duke shfrytëzuar çdo mundësi të paraqitur nga gabimet e tij të rastësishme.

Presidenti aktual amerikan ka statistika në anën e tij, pasi vitet e fundit shumica e banorëve të Shtëpisë së Bardhë kanë siguruar një mandat të dytë.

Sondazhet tregojnë se Donald Trump, i konsideruar si favorit për nominimin republikan, nuk i frymëzon amerikanët më shumë se Joe Biden.

Si i tillë, presidenti demokrat beson se mund të rifitojë paraardhësin e tij republikan, i cili është në telashe me gjyqësorin dhe ka ndarë opinionin publik amerikan.

Megjithatë, mbetet e panjohur se cilat do të ishin shanset e Joe Biden kundër një kundërshtari shumë më të ri.

 Ndër favoritët për nominimin republikan është edhe guvernatori 44-vjeçar i Floridës, Ron Desandes, i cili megjithatë nuk e ka shpallur zyrtarisht kandidaturën e tij.

Desandes filloi sot një turne ndërkombëtar - me ndalesa në Japoni, Korenë e Jugut, Izrael dhe Britani - në një përpjekje për të përmirësuar imazhin e tij të politikës së jashtme.

EMISIONET