Bombardohet tubacioni i naftës

Bombardohet tubacioni i naftës

Një sulm i ri kundër infrastrukturës së transportit të naftës në Kolumbinë jugore.
Një sulm me eksploziv çau një pjesë të tubacionit Trans-Andean (OTA) në Kolumbinë jugore pa shkaktuar derdhje nafte, raportoi CENIT, një degë transporti dhe logjistike e Ecopetrol, në sulmin e fundit kundër infrastrukturës së naftës të vendit.

Sulmi ndodhi të dielën mbrëma në një zonë rurale të komunës së Guachucal, në departamentin e Nariño.

Tubacioni, 306 kilometra i gjatë dhe me kapacitet për të transportuar rreth 85,000 fuçi naftë bruto në ditë në portin Tumaco, në Oqeanin Paqësor, nga ku eksportohet, nuk ishte në funksion në kohën e sulmit, tha një zëdhënës i CENIT.

Kompania nuk mbante asnjë grup përgjegjës për sulmin, por guerilët e Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare (ELN) dhe disidentët e Forcave të Armatosura Revolucionare të Kolumbisë (FARC) janë të pranishëm në rajon, të cilët devijuan nga një marrëveshje paqeje e nënshkruar në 2016 për t'i dhënë fund një konflikti të armatosur të brendshëm që ka lënë 450,000 të vdekur.

“Kompania i bën thirrje komunitetit të këtij sektori që të përmbahet nga afrimi në vendin e incidentit, derisa të përfundojë puna e vlerësimit, riparimit, pastrimit dhe grumbullimit”, thuhet në njoftimin e CENIT.

Trupat e ushtrisë u dërguan në zonë për operacione sigurie që lejojnë hyrjen e personelit teknik të ngarkuar për riparimin e tubacionit.

Tubacionet kryesore të naftës së Kolumbisë janë shënjestër e sulmeve nga guerilët e majtë në mes të konfliktit të brendshëm gati gjashtë dekadash dhe nga grupet kriminale që instalojnë valvula të paligjshme për të vjedhur naftën bruto, sipas burimeve të sigurisë.

kolumbi nafte

EMISIONET