Polakët të frikësuar nga pushtimi rus, nisin blerjet masive të armëve dhe stërvitjet për qitje

Polakët të frikësuar nga pushtimi rus, nisin blerjet masive

Duke marrë një armë të artë në një periferi të kryeqytetit polak Varshavë, Julia Paszek thotë se është gati të mbrojë Poloninë "me çdo kusht".

Duke pranuar se pistoleta gjysmë automatike "Desert Eagle" është "pak shumë e rëndë", ajo tha për MailOnline: "Unë nuk jam ushtare, por nuk dua të jem as kalimtare apo viktimë e pafuqishme".

Jam gati të bëj atë që duhet të bëj. Me çdo kusht, unë do ta mbroj Poloninë nga e keqja e Putinit."

Ndërsa lufta vazhdon në Ukrainë, përtej kufirit, Julia është vetëm një nga mijëra polakë që tani po marrin armët.

Duke e parë veten si një "shtet i vijës së parë", qytetarët polakë po përgatiten për një "skenar të rastit më të keq" duke blerë armë në masë dhe duke marrë mësime për të gjuajtur.

Edhe pse ende ka një nga numrat më të ulët të armëve për frymë në Evropë, mbi një çerek milion njerëz në Poloni tani kanë një licencë për armë zjarri, me një rritje prej 37,000 vitin e kaluar gjatë vitit 2021.

Rrjedhimisht, poligonet e qitjes kanë raportuar gjithashtu një bum në biznes pasi numra të paprecedentë vërshojnë në klube për të përmirësuar aftësitë e tyre në gjuajtje.

Një çift në të njëzetat e tyre, i cili kohët e fundit mori armët, tha: "Donim të vinim dhe të zbulonim se si është të gjuash me armë.

"Nga njëra anë është e lezetshme, por nga ana tjetër është pak e frikshme."

Një tjetër i quajtur Marcin tha: “Kur pashë se çfarë ndodhi më 24 shkurt, mendova me vete se jam plotësisht i papërgatitur nëse diçka e tillë do të ndodhte në Poloni.

“Është më mirë të jemi të përgatitur sepse askush nga ne nuk e di se çfarë do të ndodhë në të ardhmen.

Piotr Mioduchowski, pronari i PM Shooters në Varshavë, tha për The First News Website: “Para fillimit të luftës në Ukrainë, ne merrnim dhjetëra pyetje në ditë nga njerëz që dëshironin të rezervonin për të gjuajtur.

"Tani ne jemi duke marrë mbi 200. Në fundjavë, ne jemi plotësisht të rezervuar."

Ai shtoi: “Njerëzit janë të shqetësuar se Rusia do të vijë në Poloni përmes Ukrainës.

EMISIONET