“Ndaloni, ajo ka dalë nga…” pamje të reja nga vrasja e 15-vjeçares nga policia teksa vraponte për ndihmë

“Ndaloni, ajo ka dalë nga…” pamje të reja nga

Një 15-vjeçare u qëllua për vdekje nga policët ndërsa vrapoi drejt tyre për ndihmë, pasi u rrëmbye nga babai i saj, ndërsa një deputet i pafuqishëm iu lut oficerëve të tjerë që të ndalonin së qëlluari me armë, ku dëgjohet edhe në disa video të reja tronditëse, të publikuara nga Daily Mail.

Savannah Graziano, 15 vjeç, u vra më 27 shtator 2022, pasi babai i saj, Anthony John Graziano, 45 vjeç, kishte vrarë gruan e tij Tracy Martinez dhe kishte rrëmbyer vajzën e tij.

Në pamje, Savannah u pa duke ndjekur udhëzimet e policëve, duke u zvarritur në duar dhe gjunjë përgjatë autostradës në Kaliforni, ndërsa një zyrtar kërkon që mos e qëllojnë përpara se të qëllohet për vdekje nga një breshëri me armë zjarri.

‘Ndaloni së qëlluari atë! Ai është në makinë! Ndalo! Ajo është në rregull! Ai është në makinë! … Ndalo!’ lutet deputeti.

Policët thanë se Savannah ishte qëlluar me armë sepse ajo kishte veshur veshje ushtarake dhe se qëllonte kundër tyre, por pamjet duket se vërtetojnë se ajo ishte e paarmatosur. Autoritetet e ndoqën makinën e babait të saj për rreth 70 milje, ndërsa ai vazhdoi të qëllonte drejt tyre. Policia në atë kohë pretendoi se edhe Savannah mund të kishte qëlluar nga automjeti.

Pamjet e publikuara nga helikopteri tregon Grazianon duke u përpjekur të ecë mbrapsht në rrugë me makinë ndërsa qëllon përsëri.

Më pas, Savannah 15-vjeçare shihet duke dalë nga makina, siç thotë një oficer përmes radios: ‘Vajza ka dalë, vajza është jashtë. Ajo është jashtë në anën e pasagjerit.’

Ajo qëndron pak e përkulur, por fillon të lëvizë me shpejtësi drejt oficerëve kur papritmas dëgjohet një e shtënë dhe pamjet mjegullojnë trupin e Grazianos.

Deputetët e departamentit të sherifit nuk kishin veshur kamera trupi, por audio u publikua nga një oficer pranë vajzës ndërsa ajo po dilte jashtë.

Ai vazhdimisht bërtet: ‘Pasagjer, dil jashtë! Eja ketu! Eja tek unë! Eja, eja, eja… ec, ec, ec.’  Pasi 15-vjeçarja u qëllua, dëgjohet një oficer me një “oh, jo” të dorëhequr.

Zyrtarët kanë sugjeruar gjithashtu se është e mundur që Savannah ka qëlluar ndaj oficerëve së bashku me babain e saj, por kjo mbetet nën hetim. Në vendngjarje janë gjetur armë, municione, granata tymuese dhe helmeta taktike.

Armët e zjarrit ishin në pronësi të ligjshme të Grazianos, i cili nuk ishte në provë ose lirim me kusht. Vëllai më i vogël i Savannah u tha hetuesve se vëllezërit e motrat u rritën me armët. Savannah u shpall e vdekur në vendngjarje, ndërsa babai i saj Anthony gjithashtu u qëllua për vdekje, megjithëse pamjet nuk tregojnë se kur ndodhi kjo.

Incidenti mbetet nën hetim nga Departamenti i Drejtësisë i shtetit sipas një ligji që kërkon që policia e përfshirë në vrasje të emërohet publikisht.

EMISIONET