NATO i hapi derën, kryeministri hungarez s'e pret mirë anëtarësimin e mundshëm të Ukrainës

NATO i hapi derën, kryeministri hungarez s'e pret mirë

Kryeministri i Hungarisë Viktor Orban ka hedhur dyshime mbi aspiratën e gjatë të Ukrainës për t’u bashkuar me NATO-n.

Ndërhyrja e tij erdhi pasi shefi i bllokut, Jens Stoltenberg, tha të premten se “të gjithë aleatët e NATO-s kanë rënë dakord që Ukraina të bëhet anëtare e NATO-s”.

Stoltenberg ka thënë vazhdimisht se Kievi do t’i bashkohet NATO-s në afat të mesëm, pasi të përfundojë pushtimi rus.

Por Orban shpejtoi të shprehë habinë e tij për pretendimin e fundit në një postim me një fjalë në Twitter të premten pasdite.

“Çfarë?!” u shpreh i habitur kryeministri hungarez, duke reaguar ndaj një artikulli mbi komentet e Stoltenberg.

NATO është një aleancë ushtarake e 31 vendeve, kryesisht në Evropë, por duke përfshirë edhe SHBA-në dhe Kanadanë. Hungaria, si të gjithë anëtarët, mund të vërë veton për anëtarësimin e anëtarëve të rinj.

Anëtarët e NATO-s – përfshirë Hungarinë – ranë dakord në vitin 2008 që Ukraina do t’i bashkohej përfundimisht aleancës, ndërsa ia mohuan anëtarësimin e menjëhershëm.

Qëndrimi i Budapestit premton të ndezë një mosmarrëveshje të re brenda NATO-s.

Anëtarët lindorë të bllokut kanë shpenzuar muaj duke i shtyrë zyrtarët për t’i dhënë Kievit një afat kohor të pranimit dhe për të dhënë sinjale se ai po bën përparim për t’u bashkuar me aleancën.

viktor orban orban nato hungaria ukraina

EMISIONET