Moska dëbon më shumë se 20 diplomatë gjermanë

Moska dëbon më shumë se 20 diplomatë gjermanë

Rusia, në një veprim hakmarrës, po dëbon më shumë se 20 diplomatë gjermanë, tha sot zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme Maria Zakharova për agjencinë ruse të lajmeve RIA Novosti.

Më herët, Ministria e Punëve të Jashtme ruse kishte njoftuar se Rusia do t'i përgjigjet në të njëjtën mënyrë dëbimeve masive të diplomatëve të saj nga Berlini.

“Autoritetet gjermane kanë vendosur për një tjetër deportim masiv të punonjësve të misioneve diplomatike ruse në Gjermani. Ne i dënojmë kategorikisht këto veprime të Berlinit, të cilat vazhdojnë të dëmtojnë të gjithë spektrin e marrëdhënieve ruso-gjermane”, tha ministria, pa bërë të ditur numrin e diplomatëve të dëbuar.

Marrëdhëniet midis Moskës dhe Berlinit, i cili ka qenë blerësi më i madh i naftës dhe gazit rus, janë përkeqësuar që kur Rusia dërgoi trupa për të pushtuar Ukrainën në shkurt 2022 dhe Perëndimi u përgjigj me sanksione.

“Si reagim ndaj veprimeve armiqësore të Berlinit, pala ruse ka vendosur të përgjigjet në natyrë duke dëbuar diplomatët gjermanë nga Rusia, si dhe duke kufizuar ndjeshëm numrin maksimal të punonjësve në misionet diplomatike gjermane në vendin tonë”, njoftoi ministria.

Sipas të njëjtit burim, ambasadori gjerman në Moskë është informuar për këto veprime më 5 prill.

lufta ne ukraine debohen diplomatet

EMISIONET