Ministria e Jashtme britanike: Izolimi i Kinës do të ishte një "gabim"

Ministria e Jashtme britanike: Izolimi i Kinës do të ishte një

Izolimi i Kinës dhe trajtimi i saj vetëm si kërcënim do të ishte një “gabim”, pritet të thotë në fjalimin e tij sot, të martën, Sekretari i Jashtëm britanik, James Cleverley, duke marrë një ton pajtues, pavarësisht tensioneve mes Londrës dhe Pekinit.

"Do të ishte e thjeshtë dhe e lehtë - ndoshta edhe e kënaqshme - për mua të shpall një Luftë të re të Ftohtë dhe të them se qëllimi ynë është të izolojmë Kinën", por kjo do të ishte "e gabuar", pritet të thotë Cleverley sipas pjesëve të fjalimit që ai pritet të mbajë sonte në Londër dhe të lëshuara nga ministria.

"Do të ishte një tradhti ndaj interesave tona kombëtare dhe një dështim i qëllimshëm për të kuptuar botën moderne," këmbëngul ai.

Marrëdhëniet midis Londrës dhe Pekinit kanë qenë shumë të tensionuara për shumë vite, veçanërisht në lidhje me Hong Kongun, një territor britanik që u kthye në sundimin kinez në 1997, apo edhe frika e përsëritur e spiunazhit ushtarak dhe ekonomik nga Kina.

Në përditësimin e fundit të strategjisë së saj të mbrojtjes dhe diplomatike, qeveria britanike e sheh Kinën si një "sfidë sistemike", duke drejtuar gishtin ndaj "agresionit ekonomik dhe ushtarak gjithnjë e më konkurrues të Partisë Komuniste Kineze".

Dhe një krah i tërë i Partisë Konservatore në pushtet favorizon diplomacinë më të ashpër me Pekinin.

“Largimi nga Kina do të përfundonte duke na penguar të zgjidhim problemet më të rëndësishme për njerëzimin”, paralajmëron James Cleverly, megjithatë, duke përmendur ndryshimin e klimës, parandalimin e pandemisë, stabilitetin ekonomik apo edhe mospërhapjen e armëve bërthamore.

Por ministri i Jashtëm britanik pritet gjithashtu të paralajmërojë në fjalimin e tij se "Kina po hyn tani në ndërtimin më të madh ushtarak në kohë paqeje në histori", duke i bërë thirrje Pekinit të tregojë "transparencë" për qëllimin e zgjerimit të saj ushtarak në rajonin Azi-Paqësor.

Rajoni është një teatër rivaliteti midis Kinës dhe fuqive perëndimore.

Pekini ka shprehur kryesisht mosmiratimin e tij për forcimin e bashkëpunimit ushtarak midis Uashingtonit, Londrës dhe Kanberrës përmes aleancës AUKUS.

Përveç kësaj, ndërsa pranon se ndoshta "ndryshimet tona me Kinën nuk do të zgjidhen shpejt", James Cleverly i bën thirrje Pekinit të "respektojë" ligjin ndërkombëtar, "veçanërisht Kartën e Kombeve të Bashkuara që mbron çdo vend nga një pushtim".

Në fjalën e tij, ministri pritet gjithashtu të dënojë goditjen e Pekinit ndaj pakicës myslimane ujgure.

britania e madhe kina kercenim

EMISIONET