Media britanike demaskon grupin izraelit: Manipuluan më shumë se 30 palë zgjedhje në mbarë botën! I dërguan një lodër s...

Një mega-skandal që përfshin një grup izraelitësh është zbuluar ditën e sotme nga media britanike.

Media britanike demaskon grupin izraelit: Manipuluan më shumë se 30

The Guardian raporton se grupi i drejtuar nga një ish-operativ i forcave speciale izraelite, ka manipuluar më shumë se 30 palë zgjedhje në të gjithë botën, duke përdorur hakerime, sabotazhe dhe dezinformata në mediat sociale.

Njësia drejtohet nga 50-vjeçari Tal Hanan, i cili tani punon privatisht duke përdorur pseudonimin “Jorge” dhe duket se ka punuar nën radar në zgjedhjet në vende të ndryshme për më shumë se dy dekada.

Hetimi i medias britanike zbulon detaje të jashtëzakonshme rreth mënyrës sesi dezinformimi po përdoret si armë nga skuadra e “Jorge”, i cili drejton një shërbim privat që ofron ndërhyrje të fshehtë në zgjedhje pa lënë gjurmë.

Hanan u tha gazetarëve të cilët nuk u identifikuan si të tillë në momentin që po kryenin shërbime sekret, se shërbimet e tij ishin në dispozicion të agjencive të inteligjencës, fushatave politike dhe kompanive private që donin të manipulonin fshehurazi opinionin publik. Ai tha se ato ishin përdorur në të gjithë Afrikën, Amerikën Jugore dhe Qendrore, SHBA dhe Evropë.

Një nga shërbimet kryesore të kësaj skuadre është një paketë e sofistikuar softuerësh, Advanced Impact Media Solutions ose Synimet, që kontrollon një ushtri të madhe me mijëra profile të rreme të mediave sociale në Tëitter, LinkedIn, Facebook, Telegram, Gmail, Instagram dhe YouTube. Disa avatarë madje kanë llogari në Amazon me karta krediti, “kuleta” bitcoin dhe llogari Airbnb.

Grupi i gazetarëve të cilët hetuan në lidhje me skandalin ishin reporterë nga 30 media të ndryshme, duke përfshirë Le Monde, Der Spiegel dhe El País.

Pamjet u filmuan fshehtas nga tre reporterë, të cilët iu afruan ekipit Jorge duke u paraqitur si klientë të mundshëm.

Në më shumë se gjashtë orë takime të regjistruara në fshehtësi, Hanan dhe ekipi i tij folën sesi mund të mblidhnin informacione mbi rivalët, duke përfshirë përdorimin e teknikave të hakerimit për të hyrë në llogaritë e Gmail dhe Telegram.

Ata mburreshin për futjen e materialit në media legjitime të lajmeve, të cilat më pas përforcohen nga softueri i menaxhimit të boteve “Aims”.

Pjesa më e madhe e strategjisë së tyre dukej se sillej rreth ndërprerjes ose sabotimit të fushatave rivale: ekipi madje pretendoi se kishte dërguar një lodër seksi të dorëzuar përmes Amazon në shtëpinë e një politikani, me qëllim që t’i jepte gruas së tij përshtypjen e rreme se ai kishte një lidhje.

Hanan e përshkroi ekipin e tij si “të diplomuar në agjencitë qeveritare”, me ekspertizë në financa, media sociale dhe fushata, si dhe “luftë psikologjike”, që vepron nga gjashtë zyra në mbarë botën. Katër nga kolegët e Hananit morën pjesë në mbledhje, duke përfshirë vëllanë e tij, Zohar Hanan, i cili u përshkrua si shefi ekzekutiv i grupit.

Në paraqitjen e tij fillestare për klientët e mundshëm, Hanan pohoi: “Tani jemi të përfshirë në një zgjedhje në Afrikë … Ne kemi një ekip në Greqi dhe një ekip në Emirate… Ju ndiqni drejtimet. Ne kemi përfunduar 33 fushata në nivel presidencial, 27 prej të cilave ishin të suksesshme.” Më vonë, ai tha se ishte i përfshirë në dy “projekte të mëdha” në SHBA, por pretendoi se nuk angazhohej drejtpërdrejt në politikën amerikane.

media britanike the guardian izrael manipulim zgjedhje

EMISIONET