“Mbaroi, kujdesu për fëmijën!”/ Telefonata e fundit e Francesco Vitale. Rrëmbyesit kishin kërkuar një shpërblim prej 500 mijë eurosh, përfshirja e shqiptarëve

“Mbaroi, kujdesu për fëmijën!”/ Telefonata e fundit

“Dashuria ime, gjithçka ka marrë fund. Ju do të duhet të kujdeseni për fëmijën tonë vetë.'

Është mbrëmja e 21 shkurtit, kur partnerja e Francesco Vitale, i cili u rrëzua nga kati i pestë i një pallati në rrugën Pescaglia alla Magliana, merr telefonatën e fundit prej tij.

Burri do të gjendet i vdekur të nesërmen në orën 11.

I shtyrë poshtë ose ndoshta i rënë nga dritarja, në një përpjekje të fundit për t'i shpëtuar rrëmbyesve që e torturuan për më shumë se dymbëdhjetë orë.

Rrëmbimi blic synon të mbledhë një borxh prej 500 mijë eurosh për një ngarkesë kokaine që nuk është paguar.

Pak momente dramatike, zëri i thyer nga dëshpërimi, lotët dhe frika dhe vuajtjet për lamtumirën dramatike me partneren që nuk do ta shohë më dhe me vogëlushin e tyre dhjetë muajsh.

Por edhe para kësaj, rrëmbyesit kanë kontaktuar me familjen, duke kërkuar një shpërblim për lirimin e tij.

Ata përdorin një kartë SIM të blerë posaçërisht dhe më pas të lënë në përdorim nga Sergio Placidi, i arrestuar së bashku me Daniele Fabrizio me akuzën e rrëmbimit me qëllim zhvatje, të rënduar nga vdekja e viktimës.

E megjithatë nga i njëjti përdorues e lejojnë Vitale të telefonojë partneren e tij, ndërsa ai është i mbyllur në apartamentin Magliana, me sa duket për të rritur presionin dhe për të marrë paratë.

Kërkesa

Rrëmbyesit kërkojnë 500 mijë euro si shpërblim për të liruar Vitalen.

Ata japin një ultimatum: "Paratë duhet të mbërrijnë deri në orën 8 të mëngjesit të 22 shkurtit".

Pikërisht në atë moment familjarët e Vitale paraqiten në komisariatin e Barit, vëllai flet për borxhin e Vitales, i referohet parave të basteve të pakthyera.

Por nëse bëhet fjalë për drogë është menjëherë e qartë.

Tre orë pas skadimit të afatit, trupi i Vitale gjendet në sallën e hyrjes, pa dokumente dhe celular.

Do të identifikohej nga shenjat e gishtërinjve.

Pas arrestimeve të Fabrizios dhe Placidit, karabinierët e bërthamës hetimore, të koordinuar nga prokurorët Francesco Cascini dhe Francesco Minisci, janë në kërkim të tre personave të tjerë, të cilët dyshohet se kanë marrë pjesë në rrëmbimin dhe torturimin e viktimës.

Borxhi

Vitale e mbante borxhin me vete prej vitesh. Në vitin 2018 ai ishte rrahur tashmë nga shqiptarët të cilët pas vdekjes së Fabrizio Piscitelli, me në krye shqiptarin Elvi Demçe, kishin marrë nën kontroll trafikun e drogës.

Për hetuesit, përgjimi i datës 6 nëntor 2018, i cili përfundoi në hetimin “Bob Sfungjeri” të Skuadrës Fluturuese, që në mars 2022 çoi në dhënien e nëntë masave paraprake, i referohet pikërisht Vitale.

Tashmë për atë borxh ishte rrahur një herë, të cilin shqiptarët që dikur i raportonin  Elvis Demçes dhe ndërkohë u arrestuan, ia kaluan një grupi tjetër.

Dialogu zhvillohet mes boksierit shqiptar Petrit Bardhi (i njohur si “Titi”) dhe Fabrizio Capogna, i cili përfundoi në pranga dy ditë më parë në Fiumicino pas një viti në arrati.

I dyti i thotë të parit: "Mbrëmjen tjetër ,një që më kishte borxh nga të shurdhërit, që ishte brenda një dhome, e shkatërrova".

“Po kush është ky?” pyet Bardhi.

 “Ishte një copë m...”, shpjegon Capogna duke iu referuar njërit nga Bari, më pas shton:

"Ai thotë "ata më pnë vijën  e drejtë".

"Unë e di që... e juaja, i thashë. Jo po ika... pas nje muaji e gjysem me duhet te vij te te kerkoj. Ia hoqa orën, ia thyem”.

“Bravo, mirë bëre”, miraton boksieri shqiptar.

Tjetri e pyet: "Po ti e ke për... Nëse më duhet një dorë?"

Bardhi jep menjëherë gatishmërinë për ta ndihmuar në një shlyerje të mundshme në të ardhmen: “Po vij, çfarë problemi ka”.

Me pak fjalë, tashmë kishte një episod të mëparshëm ku Vitale, sërish për shkak të një borxhi droge, përfundoi në duart e kriminelëve romakë dhe shqiptarë të lidhur me grupin e Demçes.

EMISIONET