Makinat me naftë "alarmojnë" liderët e BE/ Takimi edhe për Ukrainën dhe ekonominë evropiane

Makinat me naftë "alarmojnë" liderët e BE/ Takimi edhe

Udhëheqësit e Bashkimit Evropian takohen sot në Bruksel për të nisur një samit dyditor ku lufta e Rusisë në Ukrainë, ekonomia e goditur, tregtia dhe migrimi janë vendosur në krye të agjendës.

Ndër propozimet në tryezë do të jetë një strategji e re industriale për të nxitur prodhimin vendas të teknologjisë së gjelbër dhe një paketë e mundshme prej 3.5 miliardë euro në ndihmë të re ushtarake për Kievin, e cila do të veprojë si një shtesë e këstit prej 2 miliardë eurosh të akorduar.

Të dy planet, megjithatë, do të kërkojnë negociata të mëtejshme përpara miratimit të tyre përfundimtar.

Franca, në veçanti, është e prirur të shtojë energjinë bërthamore në listën e projekteve më të favorizuara të njohura sipas strategjisë industriale, një kërkesë e sigurt që do të përballet me rezistencë të ashpër nga vende si Gjermania, Spanja, Austria, Danimarka, Irlanda dhe Luksemburgu.

Takimi në Bruksel vjen vetëm disa ditë pasi presidenti kinez Xi Jinping dhe ai rus Vladimir Putin zhvilluan bisedime kokë më kokë në Moskë dhe u angazhuan për t'i dhënë përparësi lidhjeve.

Duke folur për Euronews përpara samitit, Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel tha se blloku nuk ishte "naiv" për lidhjet gjithnjë e më të ngushta midis Kinës dhe Rusisë.

Por, vuri në dukje ai, afrimi nuk duhet ta pengojë Brukselin nga angazhimi me Pekinin.

“Ne duhet të angazhohemi me Kinën, jo sepse jemi dakord për gjithçka me Kinën, përkundrazi, por sepse duhet të mbrojmë interesat tona dhe të mbrojmë parimet tona”, tha Michel për Euronews.

Kina nuk është një pikë zyrtare në axhendën e së enjtes, por ribashkimi Xi - Putin pritet të dalë gjatë diskutimeve, veçanërisht mes frikës në rritje se Pekini mund t’i ofrojë armatime vdekjeprurëse, Moskës.

Megjithëse zyrtarët kinezë kanë këmbëngulur se frika është e pabazë, liderët evropianë megjithatë kanë paralajmëruar Pekinin të mos ndërmarrë një hap të tillë, duke e quajtur atë një vijë të kuqe dhe një shkak për sanksione.

“Është e rëndësishme që Kina të mbështesë ligjin ndërkombëtar, stabilitetin përmes Kartës së OKB-së”, tha Michel për Euronews.

Përjashtimi i motorit me djegie

Një tjetër temë që nuk është pjesë e axhendës, por që pritet të jetë e madhe mbi samitin është e-karburantet.

Në fillim të këtij muaji, Gjermania i befasoi diplomatët kur ndërmori një fushatë opozitare në minutën e fundit për të bllokuar miratimin përfundimtar të një rregulloreje të propozuar që do të impononte një reduktim 100% të emetimeve të CO2 për makinat dhe furgonët e shitur pas vitit 2035.

Ligji i propozuar do të synojë emetimet e zbuluara në tubacionin e shkarkimit, që do të thotë se do të ndalojë efektivisht shitjet e reja të makinave me naftë dhe benzinë pas datës së ndërprerjes.

I konsideruar si një nga pjesët kyçe të Marrëveshjes së Gjelbër Evropiane, ligji ka qenë i diskutueshëm që nga fillimi i tij, por arriti t'i mbijetojë negociatave midis Këshillit të BE-së dhe Parlamentit Evropian, i cili u vendos në një tekst kompromisi që mbajti të paprekur afatin 2035.

Eurodeputetët miratuan projektligjin muajin e kaluar dhe ia kaluan borxhin vendeve anëtare, të cilat pritej të vulosnin tekstin e tyre pa bujë të madhe.

Por në momentin e fundit, Gjermania, e cila pret një industri automobilistike të klasit botëror, doli kundër ligjit dhe kërkoi një përjashtim për e-karburantet, një teknologji në zhvillim që kombinon hidrogjenin dhe CO2 për të prodhuar lëndë djegëse të reja që mund të derdhen në konvencionale. motorët me djegie.

Mbajtja tronditi zyrtarët dhe diplomatët në Bruksel, të cilët e panë atë si një tradhti ndaj rregullores së vjetër të procedurës.

Bllokimi shkaktoi një ndërhyrje të rrallë nga presidentja evropiane Roberta Metsola, e cila këtë javë i dërgoi një letër Këshillit të BE-së duke paralajmëruar se bllokimi "mund të minojë besueshmërinë e procesit legjislativ dhe të rrezikojë gërryerjen e besimit midis bashkë-ligjvënësve".

Pavarësisht bisedimeve midis Berlinit dhe Brukselit, çështja mbetet e pazgjidhur dhe kërcënon të luhatet shumë gjatë gjithë samitit dy-ditor.

Një tjetër diplomat tha se një marrëveshje për të përmbushur kërkesat e Berlinit mund të arrijë sa më shpejt "javën e ardhshme", por një diplomat nga një vend tjetër tha se ishte "e mundur" që bllokimi mund të vazhdojë më pas, pasi numri i vendeve që mbeten kundër masës do të vazhdojë të përbëjnë një pakicë bllokuese.

Italia, Polonia, Bullgaria, Sllovakia, Hungaria dhe Republika Çeke janë ndër ato që konsiderohen më të mundshme për t'i rezistuar ndalimit të propozuar, megjithëse zyrtarët këmbëngulin se aleanca nuk është e qartë.

ukraina be makinat me nafte naftë ekonomia makinat

EMISIONET