Kanadaja do të dërgojë 4 tanke luftarake Leopard 2 në Ukrainë në javët e ardhshme

Kanadaja do të dërgojë 4 tanke luftarake Leopard 2 në

Kanadaja do të dërgojë katër tanke luftarake Leopard 2 në Ukrainë, tha Ministrja kanadeze e Mbrojtjes Anita Anand.

Kjo vjen pasi Gjermania lejoi vendet e tjera të rieksportonin tankun e prodhuar nga Gjermania këtë javë.

“Këto automjete shumë të blinduara dhe shumë mbrojtëse u ofrojnë ushtarëve një avantazh taktik në fushën e betejës falë lëvizshmërisë së tyre të shkëlqyer, fuqisë së zjarrit dhe mbijetesës së tyre”, tha Anand.

“Këto tanke do të lejojnë Ukrainën të çlirojë edhe më shumë nga territori i saj dhe të mbrojë popullin e saj nga pushtimi brutal i Rusisë. Këto katër tanke janë gati për luftim dhe do të vendosen gjatë javëve të ardhshme.

Ky donacion, i kombinuar me kontributet e aleatëve dhe partnerëve, do të ndihmojë ndjeshëm forcat e armatosura të Ukrainës në mbrojtjen e tyre kundër pushtimit rus”, tha Anand gazetarëve në Otava.

Për javë të tëra, Ukraina u ka kërkuar aleatëve të saj t’i furnizojnë me deri në 300 tanke luftarake Leopard 2 të prodhimit gjerman. Disa aleatë i kanë ato tanke në inventarët e tyre, por nuk ishin në gjendje t’i dhuronin derisa Gjermania t’i miratonte për eksport.

EMISIONET