Gjermani-SHBA apel Kinës: Mos furnizoni Rusinë me armatime! Jeni përgjegjës për paqen në botë

Gjermani-SHBA apel Kinës: Mos furnizoni Rusinë me armatime! Jeni

Ministrja e Jashtme e Gjermanisë ka paralajmëruar Kinën se ajo është përgjegjëse për paqen botërore dhe se nuk duhet të dorëzojë armë në Rusi për të mos përshkallëzuar situatën.

Annalena Baerbock u tha gjithashtu diplomatëve kinezë në samitin e sigurisë të javës së kaluar në Mynih se vendi nuk duhet të dërgojë mallra me përdorim të dyfishtë në Moskë.

Mallrat me përdorim të dyfishtë janë ato që mund t’i shërbejnë një qëllimi ushtarak ose civil.

Ky paralajmërim vjen pasi Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken njoftoi Kinën të shtunën se do të ketë “pasoja” nëse Pekini mbështet Rusinë në pushtimin e saj të Ukrainës.

Blinken i tha homologut të tij kinez Wang Yi se Uashingtoni ishte i shqetësuar se Kina po konsideronte furnizimin me armë Rusisë.

Sakaq, Kina u përgjigj sot duke thënë se SHBA “nuk është në gjendje të bëjë kërkesa” ndaj saj.

gjermani shba kina rusia armatime

EMISIONET