Elon Musk ndërhyn në politikën gjermane

Elon Musk ndërhyn në politikën gjermane

Miliarderi Elon Musk peshoi sot politikën gjermane, duke ripërsëritur postimin e një llogarie tjetër të platformës X, në të cilën redaktori i saj sulmonte menaxhimin e emigracionit në Berlin dhe shprehte mbështetje për Alternativën për Gjermaninë (AfD) të ekstremit të djathtë.

Emigracioni është në qendër të debatit publik në Gjermani, përpara zgjedhjeve në Bavari dhe Hesse më 8 tetor, por edhe në Evropë, para zgjedhjeve evropiane të vitit të ardhshëm.

Postimi i riprodhuar nga Musk erdhi nga një llogari e quajtur “Radio Genoa”. Ai kritikoi shtetin gjerman për financimin e organizatave bamirëse që shpëtojnë emigrantët në Mesdhe dhe duke përfshirë video të atyre misioneve të shpëtimit. “Le të shpresojmë që AfD të fitojë zgjedhjet për të ndaluar këtë vetëvrasje evropiane,” shkroi ai gjithashtu.

Musk, i cili sipas revistës Forbes është njeriu më i pasur në botë me një pasuri prej rreth 250 miliardë dollarësh dhe është shefi ekzekutiv i prodhuesit të makinave Tesla dhe kompanisë së misioneve hapësinore SpaceX, kohët e fundit është përfshirë gjithnjë e më shumë në politikë.

Të enjten, ai vizitoi kufirin me Meksikën në Teksas dhe u takua me politikanët dhe policinë vendase për të marrë atë që ai tha se ishte një “pamje e pafiltruar” e situatës së emigracionit në SHBA.

Qeveria e qendrës së majtë të Gjermanisë konfirmoi këtë javë se po mbështet financiarisht tre organizata joqeveritare gjermane që operojnë në Mesdhe dhe shpesh transportojnë emigrantë në Itali. Lajmi ka zemëruar qeverinë e ekstremit të djathtë të Italisë, e cila është përballur me një rritje të mprehtë të ardhjeve të emigrantëve që kur mori pushtetin një vit më parë.

“A e dinë gjermanët këtë?” – u habit Musk.

“Po. Dhe quhet shpëtimi i jetëve”, është përgjigjur Ministria e Jashtme gjermane në postimin e saj.

Interesi i Musk për emigracionin mund të jetë për shkak të interesave të tij të biznesit. “Mega Factory” e Tesla-s në Gjermani prodhon Modelin Y si dhe qelizat e baterisë.

EMISIONET