E trishtë: Babë e bir goditen nga rrufeja gjatë rrugës për në shtëpi, vdesin të dy

E trishtë: Babë e bir goditen nga rrufeja gjatë rrugës

Ata po ktheheshin dorë për dore në shtëpinë e tyre në Valley Mills, Teksas, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, kur një rrufe i goditi drejtpërdrejt.

Babai, Matthew Boggs, vdiq menjëherë, ndërsa djali, i vogël Grayson, vdiq në spital pas një muaji agonie.

I pranishëm në skenën e tragjedisë ishte edhe Elija, vëllai më i madh i djalit, i cili u shpëtua nga një mrekulli: në fakt, grupi sapo ishte ndarë (Matthew dhe Grayson shkuan në të djathtë, Elija në të majtë) kur shkarkimi goditi.

Siç raporton New York Post, në 15 majit të tre sapo kishin dalë nga stacioni i autobusit që kishte sjellë dy fëmijët nga shkolla.

Siç u përmend, ndarja ndodhi në rrugën që i çoi në shtëpi: Grayson (6 vjeç) ndoqi babain e tij Matthew (34), ndërsa Elijah (11) vazhdoi vetëm.

“Matthew sapo kishte mbaruar duke i thënë Grayson-it ‘të dua, vogëlush’ kur ai u godit nga rrufeja”, tha gjyshja e fëmijës për gazetën amerikane.

Për 34-vjeçarin nuk mund të bënin asgjë: shpëtimtarët deklaruan vdekjen e tij në vend. Grayson, nga ana tjetër, ishte në gjendje shumë të rëndë: i mbetur pa ndjenja, ai u dërgua me urgjencë në Qendrën Mjekësore të Fëmijëve Baylor Scott & White McLane në Temple - rreth 60 kilometra nga Valley Mills - ku qëndroi i shtruar në spital për katër javë. Deri në lajmin e dytë tragjik.

Familja, në marrëveshje me mjekët, vendosi ta shkëputë nga makineritë që e mbanin ende në jetë. Mjekët, sipas mediave amerikane, e kishin diagnostikuar me probleme të rënda neurologjike për shkak të dëmtimit të trurit si pasojë e goditjes së tmerrshme elektrike.

Një mbledhje fondesh është hapur në internet për të ndihmuar familjen të paguajë për funeralin.

EMISIONET