Ankaraja ‘paralajmëron’ Moskën pas zjarrit rus në një anije mallrash në Detin e Zi

Ankaraja ‘paralajmëron’ Moskën pas zjarrit rus në

Autoritetet turke “paralajmëruan” autoritetet ruse pas zjarrit, të dielën, kundër një anijeje mallrash në Detin e Zi, e cila ishte nisur për në portin e Izmail, në jug të Ukrainës, njoftoi presidenca turke të enjten në një postim në platformën X. (ish-Twitter), duke nënvizuar se incidenti ka ndodhur në ujërat ndërkombëtare.

Bashkëbiseduesit në Rusi janë paralajmëruar siç duhet për të shmangur iniciativa të tilla që mund të rrisin tensionet në Detin e Zi ,” tha Ankaraja, duke thyer heshtjen e saj për një rast që përfshin një anije në pronësi të një kompanie turke, megjithëse ajo mban flamurin Palau.

Të dielën, Rusia tha në një deklaratë se anija patrulluese Vasily Bykov qëlloi të shtëna paralajmëruese kur kapiteni i saj, Sukru Okan me flamur Palau, nuk iu përgjigj një kërkese për të ndaluar për inspektimin e ngarkesës.

Incidenti erdhi pas rritjes së sulmeve në rajonin Detit të Zi. Sulmet u intensifikuan pas vendimit të Rusisë për t’u tërhequr muajin e kaluar nga marrëveshja që mundësonte eksportimin e sigurt të prodhimeve ukrainase.

Turqia së bashku me Kombet e Bashkuara kishin ndërmjetësuar arritjen e marrëveshjes vitin e kaluar. Kjo ishte marrëveshja e vetme e rëndësishme që Rusia dhe Ukraina arritën në kohën kur po zhvillohet lufta.

EMISIONET