Anëtarësimi në NATO, kryeministri norvegjez: Suedia duhet të bëhet pjesë e aleancës brenda verës

Anëtarësimi në NATO, kryeministri norvegjez: Suedia duhet të

Suedia mund të jetë anëtarja më e re që do t’i bashkohet NATO-s pas luftës së Vladimir Putin në Ukrainë.

Sipas kryeministrit të Norvegjisë, Jonas Gahr Stoere, anëtarësimi i saj duhet të miratohet në samitin e tij në Vilnius në korrik. Finlanda fqinje, e cila ndan një kufi me Rusinë, u bë anëtare në prill.

Suedia gjithashtu dëshiron t’i bashkohet aleancës ushtarake. Por ajo ka probleme diplomatike me Turqinë, e cila tashmë është një anëtare e NATO-s.

Komentet e Stoere vijnë ndërsa forcat e NATO-s, së bashku me trupat nga vendet jo anëtare, fillojnë një stërvitje dy-javore stërvitore në Shqipëri dhe Kosovë.

EMISIONET