Alepo ndër zonat më të goditura në Siri nga tërmeti

Alepo ndër zonat më të goditura në Siri nga tërmeti

Qyteti sirian i shkatërruar nga lufta, Alepo, është ndër zonat që kanë pësuar peshën kryesore të tërmeteve vdekjeprurëse të së hënës, të cilët shkatërruan gjithashtu pjesë të Turqisë jugore.

Ekipet e shpëtimit të urgjencës thanë se shumë ndërtesa u dëmtuan ose u shkatërruan dhe se njerëzit mbeten të bllokuar nën rrënoja.

Rajoni është shtëpia e miliona refugjatëve të zhvendosur nga lufta civile.

Është një nga vendet e kontrolluara nga qeveria siriane, e cila ende po lufton forcat opozitare.

Pjesë të fshatit përreth kontrollohen nga rebelët.

Shumë zona në qytet ishin tashmë të rrënuara si pasojë e konfliktit përpara se të godiste tërmeti.

Më shumë se 1000 njerëz janë raportuar të vdekur deri më tani në Sirinë veriore pas tërmetit.

Megjithatë, nuk është plotësisht e qartë se sa vdekje kanë ndodhur në Aleppo.

termeti ne turqi termeti ne siri

EMISIONET