6 të vrarë, 100 shtëpi të shkatërruara nga përmbytjet në Afganistan

6 të vrarë, 100 shtëpi të shkatërruara nga

Gjashtë persona janë vrarë dhe dhjetëra shtëpi janë shkatërruar nga përmbytjet në Afganistanin qendror, thanë autoritetet lokale.

Abdul Wahid Hamas, një zëdhënës i guvernatorit taleban në provincën qendrore Ghor, tha se tre gra dhe një fëmijë u vranë kur shtëpia e tyre në qytetin e Firozkoh u shkatërrua.

Në distriktin Pasaband, në të njëjtën provincë, një burrë dhe një grua gjithashtu u rrëmbyen dhe më vonë u gjetën të vdekur, ndërsa një person tjetër mbetet i zhdukur, tha Hamasi.

Më shumë se 100 shtëpi dhe rreth 500 hektarë tokë bujqësore u shkatërruan, tha ai.

“Ne nuk kemi më shumë detaje për humbjet financiare tani për tani,” tha Hamasi.

Afganistani është i mbërthyer nga një nga katastrofat më të këqija humanitare në botë, sipas agjencive të ndihmës, dhe hulumtimi e përshkruan vendin si shumë të prekshëm ndaj efekteve të motit ekstrem të shkaktuar nga ndryshimet klimatike.

Nëntë nga dhjetë familje afgane nuk mund të përballojnë ushqim të mjaftueshëm, tha Programi Botëror i Ushqimit në mars.

Që nga rënia e qeverisë së mbështetur nga SHBA-ja dhe kthimi i talebanëve në pushtet në vitin 2021, flukset e mëdha të ndihmave u shteruan, me vendet e huaja të kujdesshme për t’u marrë me sundimtarët e rinj të Kabulit.

OJQ-të dhe OKB-ja gjithashtu u janë nënshtruar kufizimeve nga qeveria talebane për punësimin e grave afgane për të kryer punë jetike të ndihmës, ndërkohë që organizmi botëror ka luftuar për të siguruar donacione në para.

Provinca Ghor ka qenë gjithashtu epiqendra e një thatësire të zgjatur vitet e fundit.

EMISIONET