4 të vdekur pasi cikloni ekstratropik godet Brazilin jugor

4 të vdekur pasi cikloni ekstratropik godet Brazilin jugor

Të paktën katër persona humbën jetën pasi një ciklon ekstratropik shkaktoi përmbytje dhe rrëshqitje të dheut në shtetin më jugor brazilian të Rio Grande do Sul, thanë autoritetet.

Një burrë u godit nga rryma kur shtëpia e tij u përmbyt, ndërsa një tjetër i ri dhe një çift vdiqën kur makinat e tyre u përfshinë nga përmbytjet.

Stuhitë shkaktuan përmbytje në më shumë se 15 qytete në shtetin që kufizohet me Argjentinën dhe Uruguain, duke përfshirë kryeqytetin e shtetit Porto Alegre.

Në qershor, 16 njerëz vdiqën në shtet pasi një ciklon ekstratropik ra në tokë.

EMISIONET