2 të vdekur, 5 të zhdukur pas përmbytjeve që goditën Turqinë veriperëndimore

2 të vdekur, 5 të zhdukur pas përmbytjeve që goditën

Të paktën dy persona vdiqën dhe pesë u zhdukën në provincën veriperëndimore të Turqisë, Kirklareli, pasi përmbytjet e mëdha goditën zonën, tha agjencia qeveritare e fatkeqësive.

Ekipet nga Autoriteti i Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD) kanë shpëtuar gjashtë persona dhe kanë gjetur dy trupa në qytetin e Igneada, tha agjencia në një postim në X, një platformë sociale e njohur më parë si Twitter.

Po kryhen kërkimet për gjetjen e pesë shtetasve të zhdukur, shtoi AFAD.

Përrenjtë u vërshuan dhe disa rrugë u bllokuan pasi shirat e dendur goditën rajonin, sipas transmetuesit NTV.

Igneada është një destinacion popullor në bregun e Detit të Zi dhe është shtëpia e pyjeve të njohura të përmbytjeve të vendit.

EMISIONET