10 tërmetet më vdekjeprurëse të shekullit të 21-të

10 tërmetet më vdekjeprurëse të shekullit të 21-të

Me bilancin e viktimave që rritet çdo orë, tërmeti në Turqi dhe Siri është tashmë ndër dhjetë më vdekjeprurësit e shekullit të 21-të.

Dhjetë tërmetet më vdekjeprurëse të këtij shekulli janë si më poshtë:

2001: 20,000 të vdekur në Indi

10 tërmetet më vdekjeprurëse të shekullit të 21-të

Më 26 janar 2001, një tërmet me magnitudë 7.7 goditi shtetin e Gujarat (India perëndimore) dhe vrau më shumë se 20,000 njerëz.

2003: 31,000 të vdekur në Bam, Iran

10 tërmetet më vdekjeprurëse të shekullit të 21-të

Më 26 dhjetor 2003, një tërmet me magnitudë 6.6 goditi qytetin Bam në Iranin juglindor, duke vrarë më shumë se 31,000 njerëz, gati një e katërta e popullsisë së qytetit.Qyteti i vjetër me tulla balte, një xhevahir i trashëgimisë botërore, po shkatërrohet.

2004: 230,000 të vdekur në Azinë Juglindore

10 tërmetet më vdekjeprurëse të shekullit të 21-të

Më 26 dhjetor 2004, një tërmet me magnitudë 9.1 në Sumatra (Indonezi) shkaktoi një cunami gjigant, duke vrarë më shumë se 230,000 njerëz në brigjet e dhjetë vendeve të Azisë Juglindore, duke përfshirë 170,000 në Indonezi.Valët gjigante, duke filluar nga 700 km/h, arrijnë deri në 30 metra lartësi.

2005: 75,000 të vdekur në Kashmir

10 tërmetet më vdekjeprurëse të shekullit të 21-të

Më 8 tetor 2005, një tërmet me magnitudë 7.6 vrau më shumë se 73,000 njerëz dhe la 3.5 milionë të pastrehë, kryesisht në rajonin e Kashmirit të kontrolluar nga Pakistani. Infrastruktura mjekësore thuajse nuk ekzistonte.

2006: 6000 të vdekur në ishullin Java

10 tërmetet më vdekjeprurëse të shekullit të 21-të

Më 26 maj 2006, një tërmet me magnitudë 6.3 në ishullin Java vrau afro 6000 njerëz. Fatkeqësia lë rreth 38,000 të plagosur dhe më shumë se 420,000 të pastrehë.

2008: 87,000 të vdekur në Sichuan

10 tërmetet më vdekjeprurëse të shekullit të 21-të

Më 12 maj 2008, një tërmet me magnitudë 7.9 vrau më shumë se 87,000 njerëz dhe plagosi 4.45 milionë, duke shkatërruar zona të mëdha të provincës Sichuan të Kinës jugperëndimore.

Midis viktimave ishin mijëra nxënës të vrarë nga shembja e shkollave.

2010: 200,000 të vdekur në Haiti

10 tërmetet më vdekjeprurëse të shekullit të 21-të

Më 12 janar 2010, një tërmet me magnitudë 7 vrau më shumë se 200,000 njerëz në Haiti dhe la 1.5 milion njerëz të pastrehë.

Tërmeti e shndërron kryeqytetin, Port-au-Prince, në një grumbull rrënojash.

Vendi u godit më pas nga tetori 2010 nga një epidemi kolere, e prezantuar nga paqeruajtësit nga Nepali që kishin mbërritur pas tërmetit.

Epidemia do të shkaktojë më shumë se 10,000 vdekje deri në janar 2019.

2011: 18.500 të vdekur në Japoni

10 tërmetet më vdekjeprurëse të shekullit të 21-të

Më 11 mars 2011, Japonia u trondit nga një tërmet me magnitudë 9.1 ballë.

Më pak se një orë më vonë, një valë gjigante që kalonte 20 metra në vende goditi bregdetin e rajonit të Tohokut (verilindje), duke shkatërruar gjithçka në rrugën e saj.

Uji vërshon termocentralin bërthamor të Fukushimës, ku bërthamat e tre reaktorëve u shkrinë, duke shkaktuar katastrofën më të keqe bërthamore në kohë paqeje, që nga Çernobili në 1986.

Fatkeqësia lë rreth 18,500 të vdekur dhe të zhdukur dhe detyron më shumë se 165,000 njerëz nga prefektura e Fukushimës të largohen nga shtëpitë e tyre për shkak të emetimeve radioaktive.

2015: 9,000 të vdekur në Nepal

10 tërmetet më vdekjeprurëse të shekullit të 21-të

Më 25 prill 2015, rreth 9,000 njerëz vdiqën në një tërmet 7.8 ballë që goditi Nepalin qendror. Kryeqyteti Katmandu dhe zonat e epiqendrës, 80 km larg, janë shkatërruar.

2023: Mbi 11,700 të vdekur në Turqi dhe Siri

10 tërmetet më vdekjeprurëse të shekullit të 21-të

Më 5 shkurt 2023, një tërmet me magnitudë 7.8 goditi Turqinë jugore dhe Sirinë fqinje, i ndjekur nga një pasgoditje shumë e fortë me magnitudë 7.5. Numërimi i fundit provizor deri më sot në orën 13:00 me orën greke arrin në më shumë se 11.700 të vdekur.

termeti ne turqi

EMISIONET