Krah popullit turk dhe atij sirian, qirinj dhe lutje në mbarë vendin për viktimat e tërmetit

Qytetarë shqiptarë në mbarë vendin shprehën solidaritetin me familjet e prekura nga tërmeti tragjik i mëngjesit të 6 shkurtit që preku Turqinë dhe Sirinë.

Në ditën e zizë kombëtare, në Lezhë drejtues të institucioneve lokale, nënpunës të administrates shtetërore dhe qytetarë, ndezën qirinj dhe mbajtën 1 minutë heshtje në përkujtim dhe nderim të viktimave.

Krah popullit turk dhe atij sirian, qirinj dhe lutje në mbarë vendin

Duhet të jemi solidar ndaj ngjarjeve të tilla tragjike dhe populli shqiptar e ka treguar këtë në çdo rast fatkeqësie, u shpreh kryebashkiaku i Lezhës Pjerin Ndreu.

Krah popullit turk dhe atij sirian, qirinj dhe lutje në mbarë vendin

Homazhe u mbajtën dhe  në universitetin "Fan Noli" të Korçës.

Krah popullit turk dhe atij sirian, qirinj dhe lutje në mbarë vendin

Në Pogradec gjithashtu.

Krah popullit turk dhe atij sirian, qirinj dhe lutje në mbarë vendin

Krah popullit turk dhe atij sirian, qirinj dhe lutje në mbarë vendin

Krah popullit turk dhe atij sirian, qirinj dhe lutje në mbarë vendin

Në Sarandë, qytetarët ndezën qirinj para bashkisë së qytetit.

Krah popullit turk dhe atij sirian, qirinj dhe lutje në mbarë vendin

Edhe Shkodra u solidarizua me popullin turk dhe sirian, duke ndezur qirinj tek prefektura e qytetit.

Krah popullit turk dhe atij sirian, qirinj dhe lutje në mbarë vendin

Qirinj dhe lutje edhe në Elbasan.

Krah popullit turk dhe atij sirian, qirinj dhe lutje në mbarë vendin

Krah popullit turk dhe atij sirian, qirinj dhe lutje në mbarë vendin

Krah popullit turk dhe atij sirian, qirinj dhe lutje në mbarë vendin

Në Vlorë homazhet u kryen nga nxënësit e  gjimnazit "Ali Demi".

Krah popullit turk dhe atij sirian, qirinj dhe lutje në mbarë vendin

Homazheve ju bashkua dhe Berati, ku qytetarët ndezën qirinj në kujtim të viktimave në sheshin qëndror të qytetit dhe në shkallët e bashkisë.

Krah popullit turk dhe atij sirian, qirinj dhe lutje në mbarë vendin

Ekipet e shpëtimit vazhdojnë të nxjerrin të mbijetuar nga rrënojat në Turqi dhe Siri, ndërsa numri i të vdekurve nga tërmetet e javës së kaluar arriti në 36,000.

Tërmetet kanë vrarë të paktën 31,643 njerëz në Turqi që nga e hëna, dhe 4,614 njerëz në Siri.

Shenim: *Ky është artikull ekskluziv i Ora News, që gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”. Artikulli mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar “Ora News” bashkëngjitur me linkun e artikullit origjinal.

termeti ne turqi homazhe ne shqiperi

EMISIONET