"Do të thyej hundën…mos shkruaj më për lekët", lihet në burg ish-inspektori i ATP-së që bënte pazare me kompensimin e pronarëve

Përgjimi duke bërë biseda për shuma të parave në këmbim të kompensimit të pronave ishte prova e prokurorisë kundër ish-inspektori i ATP-së. Në dokumente madje ai rezulton edhe tu ketë bërë presion trashëgimtarëve, të cilëve ende nuk u ishin përfunduar procedurat. Gjykata në bazë të dokumenteve të Prokurorisë vendosi të lërë në burg Ilir Kapetanin, teksa la të lirë 8 qytetarët.

"Arrest me burg" caktoi Gjykata e Posaçme për ish-inspektorin e Agjencisë së Trajtimit të Pronave, Ilir Kapetani, i arrestuar për korrupsion. 

Në seancën e zhvilluar këtë të mërkurë ai mohoi akuzat, ndërkohë që nga ana tjetër SPAK, pretendon se është i përfshirë në të paktën 14 episode korruptive, me trashëgimtarë të ish-pronarëve, duke iu marrë shuma parash në shkëmbim të premtimit për të siguruar kompensimin financiar, gjatë trajtimit të kërkesave të tyre për kthimin dhe kompensimin.

Personat e tjerë të përfshirë pretendojnë se janë mashtruar nga Kapetani, duke i dhënë shuma parash, por pa iu zgjidhur çështjet.

Në gjyq dolën dhe 8 persona të tjerë, qytetarë të cilët kishin kontaktuar me Kapetanin për çështje të pronave. 6 prej tyre u lanë në "arrest shtëpie", ndërsa 2 të tjerë me "detyrim paraqitje".

Në dosjen hetimore janë edhe përgjimet telefonike, ku Kapetani komunikon më një qytetar me tone të ashpra, duke e kërcënuar dhe i kërkuar që të mos komunikojë me asnjë për paratë.

Ilir Kapetani: Po shkrove kështu nëpër mesazhe jo lekët, jo stërlekët, do të të thyej celularin edhe hundën, dakort? Kaq po të them edhe një herë … Të kam porositur njëqind herë, mos komuniko fare, as lekë as … Do të të takoj unë ty sot, mirë? Edhe të shohësh ti estradë pastaj, hajt mirupafshim…”.

Sipas dosjes hetimore, teksa qytetarët ishin në pritje të marrjes së pronës së tyre kuptuam se ishin mashtruar nga ish-inspektori Ilir Kapetani ndaj i shkruanin dhe e telefononin me qëllim kthimin e shumave që kishin dhënë.

Sipas SPAK, pagesat variojnë nga 150 mijë deri në 3 milion lekë.

Shenim: *Ky është artikull ekskluziv i Ora News, që gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”. Artikulli mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar “Ora News” bashkëngjitur me linkun e artikullit origjinal.

EMISIONET