DOSJA E KRIMIT NË 2018-n/ Arrestohet në Itali Agron Tufa, i dënuar me 30 vite burg për vrasjen e Kejsi Hysës

Agron Tufa, i dënuar nga Gjykata Krujë me 30 vjet burg për vrasje është arrestuar ne Bari të Italisë. Agron Tufa është dënuar për vrasjen e Kejsi Hysës.

Agron Tufa, i dënuar nga Gjykata Krujë me 30 vjet burg për vrasje është arrestuar në Bari të Italisë. 

Agron Tufa akuzohet për vrasjen e Kejsi Hysës në vitin 2018. Kujtojmë se kufoma e Hysës u fsheh në afërsi të Niklës, ndërsa dyshohet se ndodhi për shkak të pazareve të kanabisit. Arrestimi i Tufës erdhi si rezultat i bashkëpunimit të dy policive asaj të Shtetit dhe policisë në Bari.

Si ndodhi ngjarja?

Hysni Rama dhe Agron Tufa, dy personat që egzekutuan dhe më pas varrosën në parcelën me hashash Kejvi Hysën, janë marë të pandehur dhe çështja kundër tyre shumë shpejt do i kalojë gjykatës së Krujës për gjykim.

Çështja penale është administruar nga prokurori Petrit Cano, i cili gjatë fazës hetimore ka arritur të mbledhë një sërë provash të pakundërshtueshme për vrasjen e Kejvi Hysës. Sipas dosjes së prokurorisë, Hysa u qëllua me një plumb në kokë, pas debateve të ashpra me dy autorët e krimit Rama dhe Tufa, për punën e borgjeve financiare dhe hashashit. 

Viktima Hysa, që ishte në kërkim policor për vrasjen e Edmond Theodhorit në Sarandë, qëndronte krejt i lirë në Zonën e Laçit, Fushë-Krujës dhe Tiranës, qytet ku kishte marrë dhe një shtëpi me qira.

Ky fakt i konstatuar gjatë hetimeve të prokurorisë së Krujës, tregon edhe një herë tjetër se strukturat policore kanë qënë në gjumë të thellë ose nuk kanë dashur ta arrestojnë Hysën e akuzuar për vrasje nga prokuroria e Sarandës.

Hetimet e kryera nga prokuroria e Krujës tregojnë se viktima njihej me disa emra në zonë si Kejsi Hysa, Elion Hysa dhe Piku Hysa, ose “Piku Fajdexhiu”,për shkak se merej dhe me dhënien e parave me fajde.

34-vjeçari që gjykohej në Sarandë për akuzën e vrasjes, qëndronte i lirë në këtë zonë, dhe se ndalonte askush edhe pse bënte aktivitet kriminal në fushën e tregtimit të drogës dhe administronte një lokal, të quajtur bar “Nikla”.

Pikërisht në këtë lokal është njohur dhe me Hysni Ramën, me të cilin kishte krijuar një marëdhënie të ngushtë dhe besim shoqëror, duke i dhënë herë pas here sasi droge për ta mbajtur në ruajtje në banesën e tij. Për këtë shërbim, Hysni Ramën e paguante 100 deri në 200 euro.

Por hera e fundit që i ka dhënë 50 kg drogë për ruajte, nuk ka qënë e sukseshme, pasi sipas pretendimit të Hysni Ramës, sasia e drogës i ishte vjedhur nga persona të paidentifikuar.

Kur është vënë në dijeni të këtij fakti, Kejvi Hysa, është tërbuar dhe ka filluar presionet shantazhet dhe kërcënimet për vrasje, nëse Rama nuk i jepte 15 mijë euro.

DOSJA E KRIMIT NË 2018-n/ Arrestohet në Itali Agron Tufa, i
Agron Tufa dhe Kejsi Hysa

Ata kanë lënë një takim të fundit për t’u sqaruar dhe dhënë një pjesë të parave, dhe Hysni Rama i ka thënë se kishte arritur të grumbullonte vetëm 1 milion lekë të vjetra Kejsi është revoltuar dhe ka bërtitur “…me kë tallesh ti….?” dhe pas kësaj ka filluar ta shajë me fjalë fyese në adresë të familjes.

Në këtë moment janë përleshur dhe Kejsi, ka nxjerrë pistoletën ja ka vënë në kokë dhe e ka detyruar të shkojë në drejtim të parcelës,ku ishte kultivuar bima narkotike.

Mbasi ka ecur disa metra sipas të ndaluarit është dëgjuar një e shtënë arme dhe Kejsi ka rënë në tokë. Në këtë moment ka parë Agronin me një pushkë në dorë. Duke ju drejtuar Agronit i ka thënë “…c’na bëre, ku do shkojmë tani…?” por Agroni i është përgjigjur “…

Po tregove do të vras edhe ty dhe fëmijet se po e morën vesh njerezit e Kejsit, do të na vrasin të dyve….”.Në këto kushte kanë rënë dakrord të dy që kufomën ta groposnin. Automjetin e Kejsit nuk e levizën nga vendi dhe së bashku me Agronin pas vrasjes shkuan për të luajtur bilardo me shtetasit Ismail Tufa dhe Drilon Tufa.

Prej këtejkanë shkuar në shtëpinë e Agronit ku kanë ndarë eurot dhe pastaj Hysniu ka shkuar në shtëpinë e tij për të fjetur. Eurot ja ka dhënë të shoqes, pa i treguar se ç’kishte ndodhur por duke i thënë se i kishte fituar nga shitja e lëndës narkotike dhe i ka kërkuar që ti çonte në shtëpinë e babait të saj A.Dema.

Sendet e tjera i ka fshehur në hyrje të shtëpisë së tij poshtë një blloku betoni. Nga hetimet rezulton se pas vrasjes vëllai i Kejvi Hysës dhe disa nga familjarët e tij, e kanë detyruar Ramën të hipi në makinë, duke i bërë presion të tregonte të vërtetën për vëllain e tyre. Por fatmirësisht, Agron Tufa, ka njoftuar policinë dhe Rama është lënë i lirë, sapo personat kanë parë prezencën e policisë.

Një pjesë e përgjegjësisë së kësaj ngjarje bie dhe mbi unifomat blu të zonës, të cilat nuk kanë qënë në gjëndje të identifikojnë dhe arrestojnë të kërkuarin për vrasje Kejvi Hysa, që qëndronte në zonë krejt i lirë dhe pa u shqetësuar nga askush dhe që me vete mbante një pistoletë e radio policie.

Ndërkohë njëri nga autorët Hysni Rama pas krimit të rëndë është vetëdorëzuar në policinë e Krujës, pasi të vërtetën më parë ja kishte treguar motrës dhe gruas e familjarëve të tjerë. Ndërkaq është provuar se autori kryesor i vrasjes së Kejvi Hysën, Agron Tufa, është larguar duke iu fshehur drejtësisë.

DOSJA E KRIMIT NË 2018-n/ Arrestohet në Itali Agron Tufa, i
Kejsi Hysa

elton qyno agron tufa kejsi hysa

EMISIONET