VIDEO/ Sapo zbarkoi në Madrid, arrestohet në aeroport Ish-presidenti i Federatës Spanjolle të Futbollit

VIDEO/ Sapo zbarkoi në Madrid, arrestohet në aeroport Ish-presidenti i

Ish-presidenti i Federatës së Futbollit të Spanjës (RFEF) Luis Rubiales u arrestua këtë të mërkurë në aeroportin Adolfo Suarez Madrid-Barajas të Madridit, pasi kishte parashikuar kthimin e tij në Spanjë nga Republika Domenikane.

Pas uljes në Madrid, agjentët e Njësisë Qendrore Operative (UCO) të Gardës Civile vepruan menjëherë, ndërsa dhjetëra kamera të mediave përfituan për të regjistruar pamjet.

Rubiales është arrestuar për hetimin që ka të bëjë me ndikimin në kohën e tij në krye të Federatës dhe që heton parregullsitë në kontratat për të luajtur Superkupën e Spanjës në Arabinë Saudite.

Ai do të dëshmojë para Gardës Civile në Institutin e Armatosur në Barajas për krimet e mundshme që kanë të bëjnë me korrupsionin në biznes, administrimin e padrejtë dhe pastrimin e parave midis 2018 dhe 2023, kur Rubiales ishte numri një i Federatës, një pozicion që ai e braktisi kur u largua nga ky post për shkak të puthjes për puthjes ndaj Jennifer Hermoso verën e kaluar.

EMISIONET