Ekskluzive/ Shqipëria anulon turneun në Algjeri për shkak të trajnerit Sylvinho

Ekskluzive/ Shqipëria anulon turneun në Algjeri për shkak të

Shqipëria nuk do të marri pjesë në turneun e futbollit qe do të zhvillohej në Alergji nga 18 deri më 26 mars.

Ky kompeticionin organizohet nga FIFA dhe fillimisht Federata Shqiptare e Futbollit kishte dhënë pëlqimin për të konkurruar së bashku me Algjerinë, Afrika e Jugut dhe Bolivin.

Por ora News mëson ekskluzivisht se trajneri Sylvinho është kundër pjesëmarrjes në këtë turne, pasi ai kërkon të përballet me ekipe evropianë.

Shqipëria ndodhet në grupin e hekurt me Italinë, Spanjën dhe Kroacinë dhe trajneri brazilian dëshiron të zhvillohej miqësore me kombëtare e Kontinentit të Vjetër, që do t’i shërbejnë më tepër kur të filloj Evropiani “Gjermani 2024”.

FSHF ende nuk ka dhënë një përgjigje përfundimtare, por burimi i Ora News bën të ditur se fjala e Sylvinho është përcaktues.

Kështu Federata po punon për të gjetur kundërshtar për datat e lira të FIFA-s, në mars dhe rivali i parë i mundshëm është Hungari.

Përveç dy miqësoreve që Shqipëria do të zhvilloj në mars, trajneri Sylvinho do të ketë edhe dy teste të tjera në fundin e muajit maj, ku braziliani do të vendos edhe për ekipin që do të marr me vete në Evropian.

EMISIONET