Covid-19 në vend: 716 të infektuar të rinj, 2 vdekje dhe 8,239 qytetarë aktivë

Covid-19 në vend: 716 të infektuar të rinj, 2 vdekje dhe 8,239

Në 24 orët e fundit janë kryer 1590 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 716 qytetarë, në këto bashki:

303 në Tiranë, 68 në Durrës, 66 në Fier, 35 në Lushnje, 24 në Vlorë, 19 në Sarandë, 18 në Kamëz, 17 në Shkodër, nga 15 qytetarë në Kavajë, Berat, 11 në Krujë, nga 10 qytetarë në Divjakë, Pogradec, 9 në Gjirokastër, nga 8 qytetarë në Mirditë, Tepelenë, Dimal, nga 7 qytetarë në Vorë, Himarë, nga 6 qytetarë në Lezhë, Mallakastër, nga 5 qytetarë në Malësi e Madhe, Delvinë, nga 4 qytetarë në Kurbin, Shijak, Përmet, Gramsh, nga 3 qytetarë në Selenicë, Skrapar, Elbasan, nga 2 qytetarë në Pukë, Has, Roskovec, Kolonjë, nga 1 qytetar në Kukës, Rrogozhinë, Patos.

Janë 8,239 qytetarë aktivë me Covid19 në gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 32 pacientë. Në 24 orët e fundit ka dy humbje jete me Sars-Cov2: dy qytetarë nga Tirana të moshave 69-92 vjeç.

Janë shëruar 1055 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 300,313 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (31 Korrik 2022)

Raste të reja ditore            716

Të shëruar në 24 orë          1055

Të shtruar në spitale            32

Humbje jete në 24 orë           2

Testime ditore                     1590

Testime totale               1,918,177

Raste pozitive                  312,097

Raste të shëruara              300,313

Raste Aktive                        8,239

Humbje jete                         3,545

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                4,446

Fier                                               699

Durrës                        637

Vlorë                             453

Elbasan                                399

Shkodër                                              336

Korçë                               326

Berat                                                285

Lezhë                               238

Gjirokastër                                          232

Dibër                                120

Kukës                                 68

EMISIONET